Fanoušci s polu s ostatními daňovými poplatníky musí pro hokej šáhnout hluboko do kapsy.

Fanoušci s polu s ostatními daňovými poplatníky musí pro hokej šáhnout hluboko do kapsy. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici nasypali miliony do hokeje. Teď vše prověří policie a úřady

  • 15
Zhruba 26 milionů získá letos od radnice pardubický hokej. V sumě jsou čtyři miliony za reklamu, sleva na nájmu v hale, dotace na mládež či zvýšení základního jmění. Rozhodnutí města prověří antimonopolní úřad.

Na posledním jednání pardubického zastupitelstva se na tváři generálního manažera HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Ondřeje Šebka rozhostil úlevný výraz. Zastupitelé schválili balíček, který by mu měl výrazně pomoci.

Miliony z radnice mají umořit i loňskou dvacetimilionovou ztrátu. Hokejisté si díky zásahu města pomohou oproti minulým sezonám o devět milionů korun ročně.

"Děkuji zastupitelům za vstřícnost. Budeme se vám to snažit v příštích sezonách vrátit hrou, která vám udělá radost," uvedl Šebek s tím, že klub část peněz posílá městu zpět na nájemném v aréně.

Hlasování doprovodil potlesk diváků a vítězný úsměv primátorky Štěpánky Fraňkové. "Jsem ráda, že máte radost jako těch 23 zastupitelů, kteří pro návrh hlasovali," uvedla směrem k obecenstvu.

Ovšem radost by mohla být předčasná. Rozhodnutí Pardubic pomoci hokeji z veřejných peněz bude prozkoumávat antimonopolní úřad.

"V pátek přišel e-mail od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že obdržel podnět k prošetření údajné nedovolené podpory ve prospěch HC a Rozvojového fondu Pardubice," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Na to, že radní porušují zákon o veřejné podpoře při pomoci klubu, upozorňovali právníci už v prosinci.

"Usnesení přijaté na jednání zastupitelstva zakládá závažné porušení zákona. Pokud se bude naplňovat, dojde bez pochybností k poskytnutí zakázané veřejné podpory soukromému subjektu z prostředků veřejnoprávní korporace a k porušení unijního práva," říká pardubický právník Libor Malý.

Města financují hokej i jinde

Podporu města vůči klubu má navíc na stole i policie, na kterou se obrátil zastupitel Ján Kasič.

"Předpokládám, že státní zastupitelství předá vyšetřování policii, která poté začne konat. Chci, aby smlouva byla zrušena. Nelíbí se mi, že pan Šmidberský bude podnikat za veřejné peníze od daňových poplatníků," uvedl ke svému kroku zastupitel Kasič.

Problém je ovšem v tom, že podobná praxe jako je v Pardubicích, funguje i v jiných městech. Rozhodnutí antimonopolní úřadu tak může mít fatální dopad na financování celé extraligy.

"Na jednu stranu jsem ráda, že to úřad prozkoumá. Alespoň budeme vědět, co si můžeme dovolit a co ne. Stejný problém má více hokejových klubů, a nejenom jich," uvedla primátorka Fraňková.

Nicméně zatím je pomoc schválená. Spočívá třeba v tom, že základní jmění společnosti se do konce května zvýší o pět milionů korun v poměru akciových podílů.

To pro majoritního akcionáře Romana Šmidberského znamená, že do ozdravení vloží 2,5 milionu. Radnice by měla vydat zhruba 1,7 milionu korun a zbývajících asi 800 tisíc by měl zaplatit třetí akcionář Jaroslav Šuda.

Zbývající ztráta se má umořovat v následujících letech. Pokud by klub v dalších letech nedosáhl zisku alespoň tři miliony korun, akcionáři rozhodnou o dalším zvýšení základního kapitálu.

"Přijde mi jako hodně nešťastné podmiňovat pomoc klubu jeho ekonomickými výsledky. Je to sport a může přijít slabší období," řekl zastupitel Milan Košař.

Nicméně manažer Šebek oznámil, že právě skončená sezona dopadla ekonomicky dobře a že klub začne splácet své závazky vůči majiteli haly.

"Letošní herní sezona skončí zcela určitě v kladných číslech a není známa žádná skutečnost, která by měla bránit naplnění stabilizačních dohod," uvedl.

V dalších bodech stabilizační balíček počítá se stanovením nájemného za ČEZ Arenu na 4,8 milionu ročně, a to až do konce roku 2018. "Další vývoj nájemného bude záviset na dvou znaleckých posudcích, nebude však nižší než 4,8 milionu korun," uvedl mluvčí města Šimon Hradní.