Jan Höck

Jan Höck | foto: Michal KrumphanzlČTK

Ministr zemědělství odvolal ředitele kladrubského hřebčína

  • 4
Jan Höck končí ve funkci ředitele Národního hřebčína Kladruby. Ministr zemědělství Petr Bendl rozhodl o jeho odvolání na základě výsledků nedávné kontroly ministerstva v hřebčíně. Řízením hřebčína bude dočasně pověřena Simona Voňková, bývalá zástupkyně ředitele a ekonomická náměstkyně.

"Ministr se k tomuto kroku rozhodl na základě poznatků, které přinesla kontrola ministerstva zemědělství coby zřizovatele organizace, zaměřená na oblast prodeje a chov koní a veřejné zakázky, a také s ohledem na rozdílné pohledy na pojetí budoucího fungování organizace," uvedla ředitelka odboru komunikace ministerstva Kateřina Böhmová.

Höck vedl hřebčín od prosince 2009, kdy jej do funkce jmenoval tehdejší ministr zemědělství Jakub Šebesta.

"Odvolání mi nijak nezdůvodnili, jen jsem dostal zprávu - odvolávám vás z funkce, díky za dobře vykonanou práci," reagoval na své odvolání Höck. Až od novinářů se prý dozvěděl, proč jej ministr odvolal.

Hřebčín v Kladrubech

Historie kladrubského hřebčína sahá až do šestnáctého století. V roce 1560 Jaroslav z Pernštejna prodal královské komoře pardubické panství, k němuž náležel kladrubský dvůr se zámečkem a oborou s chovem koní. Císař Maxmilián II. zde založil v roce 1563 hřebčinec, čímž položil základy dnešnímu chovu koní v Kladrubech. Roku 1579 nechal císař Rudolf II. povýšit původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín.

"Hovoří se o nějakých výsledcích kontrol, což je pro mě naprosto nepřijatelné, protože výsledky kontrol byly naprosto v pořádku. Byla tam jen určitá administrativní pochybení u jednoho případu. Formuláře používané v Kladrubech byly mírně odlišné od těch, které používáme ve středisku ve Slatiňanech a podobně, tedy skutečně formální pochybení. Jinak veřejné zakázky a převody majetku byly bez problémů," řekl.

V Kladrubech podle dříve zveřejněných informací ministerstvo od února kontrolovalo transparentnost prodeje koní, veřejné zakázky a převedení majetku během nedávné transformace hřebčína ze státního podniku na státní příspěvkovou organizaci. Ke kontrolám v květnu uvedlo, že nezjistilo tak závažná pochybení, aby bylo třeba podávat trestní oznámení.

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Hřebčín se aktuálně připravuje na rozsáhlou rekonstrukci za 300 milionů korun z evropských fondů.

Změny ve vedení hřebčína jsou v posledních letech časté. Höckův předchůdce Jaroslav Dražan byl odvolán v listopadu 2009 pro chyby ve vedení organizace, Lenku Gotthardovou odvolal v roce 2008 tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič. Svůj krok odůvodnil chybami v účetnictví hřebčína.

,