Přítomnost strážníků městské policie sice navozuje v lidech pocit bezpečí, ne...

Přítomnost strážníků městské policie sice navozuje v lidech pocit bezpečí, ne vždy jsou ale tam, kde se lidé cítí nejvíce ohroženi. Anketa Vysokého Mýta to má změnit. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Starosta Mýta chce mít strážníky, jako jsou britští „bobíci“

  • 3
Vysoké Mýto chce změnit práci městské policie. Starostovi Miloslavu Souškovi se líbí model britského bobbyho, který je vnímán spíše jako soused nebo kamarád. Radnice na svých internetových stránkách spustila anketu, ve které mají lidé uvést, kde se cítí nejvíce ohroženi a kde chtějí strážníky vidět.

Podle výsledků ankety bude vedení městské policie plánovat hlídky strážníkům. "Naší snahou je vtáhnout lidi do děje, a zjistit tak co nejvíce informací, třeba to, kde se lidé cítí nejvíce ohroženi," řekl starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek.

Z ankety má vzejít jakýsi mix míst, kde je jednak zvýšené riziko všeobecné kriminality, ale také třeba křižovatky a přechody pro chodce, které lidé považují za nebezpečné.

"Líbí se mi model britského bobbyho, který je spíše soused a kamarád. Není ozbrojen, a když se ho turista na něco zeptá, pomůže. Ale k tomu je potřeba, aby začali lidé komunikovat," dodal Soušek.

Jenomže lidé se mohou v anketě vyjádřit i tak, že budou jen kritizovat strkání papírků za stěrače kvůli špatnému parkování a celá anketa může dopadnout stejně, jako by dopadlo referendum, zdali se mají platit daně.

Podle Souška něco takového v Mýtě nehrozí. "My máme snad nejnižší cenu za parkování v centru - pět korun za hodinu. A paradoxně nám výběr parkovného vzrostl, protože pět korun zaplatí každý, aby měl klid. Je to stejný princip, jako když zvýšení daní přinese jejich snížený výběr," uvedl.

Anketa by podle něj měla zmapovat, kde se lidé cítí nebezpečně a v kterou denní dobu. Takovým typickým místem jsou podle starosty herny. "Zvenku sice vypadají jako hospody, ale když někdo uvnitř prohraje všechny peníze, daleko si pro nové nejde," řekl Soušek.

Radnice chce proto v lednu udělat analýzu, kde by se měly pohybovat hlídky strážníků se zvýšenou četností a kde se vyplatí sledovat prostor kamerami.

Město sice už herny s výherními automaty zakázalo, čeká jej však ještě jeden a půl roční překlenovací období, kdy je musí tolerovat, a tedy i hlídat jejich okolí.

Osm městských strážníků proto doplňují také kamery městské policie, které jsou nasměrovány právě na podobná místa.

Svitavy: Názory lidí nejsou objektivní

Další města regionu berou názory lidí na vědomí. Někde více, jinde méně.

Ve Svitavách plánují výskyt hlídek městských policistů podle takzvaných nápadů, v policejní mluvě zaznamenaných incidentů nebo trestných činů. Od roku 2006 město zpracovává takzvané mapy kriminality.

"Mapa nevzniká podle občanů, jejich pocity totiž nejsou objektivní, i když i jejich připomínky zkoumáme," řekl svitavský koordinátor prevence kriminality Erich Stündl.

Moravská Třebová: S lidmi pořádáme besedy

Starosta Moravské Třebové Miloš Izák říká, že zpětnou vazbu od lidí získává vedení městské policie na veřejných debatách.

"Pravidelně organizujeme besedy, veřejná setkání či fóra s občany se zaměřením na různá témata. Z nich vzcházejí různé podněty, potřeby našich občanů, na které se snažíme v rámci možností reagovat a vycházet jim vstříc," řekl starosta.

Dodal ale, že na intenzitu hlídek v ulicích město nemá žádný zvláštní klíč. "Vycházíme ze skutečného stavu kriminality, veřejného pořádku i stavu na úseku dopravy ve městě," dodal.

Pardubice: každé ráno všichni strážníci u škol

Do osmi hodin hlídkují na přechodech pro chodce, zejména u základních škol, pardubičtí strážníci, kterým navíc vypomáhají dobrovolníci. Zdali se četnost hlídek řídí také připomínkami nebo žádostmi lidí, vedení městské policie neuvedlo.

Zástupce ředitele Pavel Čejka odkázal na dvě práce ze Západočeské univerzity v Plzni, které se zabývaly postoji veřejnosti ke kriminalitě v Pardubicích. "Myslím, že je to mnohem průkaznější materiál než anketa," uvedl Čejka.