Podobné poutače by měly z Pardubic zmizet.

Podobné poutače by měly z Pardubic zmizet. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubické herny pojedou dál. Město jim chce zakázat jen vývěsní štíty

  • 0
Zastupitelé v Pardubicích mají v úterý rozhodnout o tom, zda z ulic zmizí reklama na herny s hracími automaty a videoterminály. To by prý mělo pomoci ochránit hlavně mladé lidi před důsledky gamblerství.

Přestože dal před několika týdny Ústavní soud městům možnost vyhodit z ulic bary, ve kterých lidé prohrávají velké peníze na výherních automatech, Pardubice se chtějí spokojit jen se symbolickým omezením hazardu.

Hazard v Pardubicích

Výnos z hazardních her v podobě 50 milionů korun přiteče každý rok do rozpočtu Pardubic. Ačkoliv politici slibovali, že nový zdroj příjmu půjde hlavně do sportu, kultury a sociální oblasti, zatím je praxe jiná.

Sportovcům zastupitelé odhlasovali jen šestnáct procent z uvedené částky. Zbytkem peněz radnice plní díry v městském rozpočtu. Šéfové města to zdůvodnili tím, že Pardubice čeká těžký rok a město nebude mít na rozhazování.

Zastupitelstvo bude projednávat vyhlášku o omezení propagace sázkových her. Znamená to, že herny budou své automaty provozovat dál, nebudou však už moci lákat své "zákazníky" prostřednictvím reklamy nebo vývěsních štítů.

Návrh nové vyhlášky počítá i s tím, že z fasád heren zmizí velké svítící vývěsní štíty i různé reklamy a výlohy i vchody budou upraveny tak, aby jimi nebylo vidět na herní automaty a další přístroje.

"Město chce tímto způsobem více ochránit sociálně slabé, mladistvé, snadno ovlivnitelné nebo duševně nevyzrálé osoby před důsledky, které z hráčství plynou," uvedla tisková mluvčí radnice Nataša Hradní.

Dodala, že v Pardubicích počátkem letošního roku provozovaly soukromé subjekty 179 výherních hracích přístrojů povolovaných městskými obvody a 776 videoterminálů, pro jejichž provoz dává souhlas ministerstvo financí.

Ve městě je také 23 elektromechanických rulet a jedno klasické kasino. Kurzovní sázky ve městě přijímá 43 provozoven.

"Výherní hrací přístroje přitom v posledních letech výrazně ubývají. Ještě v loňském roce jich v Pardubicích bylo 387, v roce 2011 o sto více. Ale důvodem není úbytek hráčů, spíš to, že videoterminály jsou pro provozovatele mnohem výhodnější. Bohužel částky, o které se na nich hraje, jsou podstatně vyšší," řekl náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Radnice říká, že se již několik let snaží počty přístrojů na svém území omezovat. "Od roku 2011 platí vyhláška města, která neumožňuje vznik nových provozoven ve vybraných lokalitách - v centru města a na největších sídlištích," uvedla Hradní.

Z ulic zmizí cedule, zbytek je na finančním úřadu

Nyní chce město na svém území zakázat propagaci sázkových her, loterií a jiných podobných her, vyjma vnitřních prostor provozoven, v nichž jsou hry provozovány.

Samotné provozování sázkových her a loterií kontrolují pracovníci oddělení Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi při specializovaném Finančním úřadu v Pardubicích spolu s pracovníky jednotlivých městských obvodů a městskou policií.

Kontroly prováděné v denních i nočních hodinách mají podle Hradní zejména preventivní charakter. Kontroloři se mimo jiné zaměřují i na dodržování zákazu vstupu a hry osob mladších osmnácti let, na to, zda nejsou v hernách a hospodách provozovány nepovolené hry a na dodržování pořádku a nočního klidu.

"Za uplynulé období nebyly zjištěny zásadní problémy a nedostatky vedoucí k omezení provozu či ke zrušení jakékoliv provozovny. Porušení zákona a jednotlivých povolení je řešeno v rámci správních řízení," řekl náměstek Rozinek.