Znečištění z bioplynové stanice na  Chrudimsku hasiči likvidovali také v...

Znečištění z bioplynové stanice na Chrudimsku hasiči likvidovali také v pondělí. | foto: HZS Pardubického kraje

Laguna s močkou zmizela, hasiči ji odčerpávali čtyři dny. Ryby přežily

  • 0
Od pátku do pondělního odpoledne hasiči odstraňovali následky úniku 300 metrů krychlových močky, čili separovaného digestátu z bioplynové stanice v Liboměřicích. Potok Zlatník se po ekologické havárii konečně podařilo vyčistit.

„Příčinou úniku byla s největší pravděpodobností závada na čerpadle,“ uvedla mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková. Čerpadlo sloužilo k přečerpávání látky z jedné jímky do druhé.

Hasiči na břehu potoka po několik dní odčerpávali i rozstříkávali vodu zpět do potoka. Na místě havárie se vystřídalo o víkendu jedenáct hasičských jednotek, v pondělí tam zasahovalo pět jednotek. Muži v uniformách definitivně odčerpali lagunu, kterou vytvořili pro zadržení močky.

Jeden vodní proud v hadicích rozprášili zpět do potoka, aby se okysličováním ve vodě snížilo a likvidovalo množství amoniaku.

 Další tři proudy zamířily nejdřív do cisteren a pak na pole.

Vytvoření laguny bylo nutné, protože se voda kontaminovaná společností Agro Liboměřice mohla dostat i do řeky Chrudimky a následně do Křižanovické přehrady, která slouží jako zásobárna pitné vody.

Ještě během pondělí odstranili hasiči z potoka zátarasy v podobě balíků slámy. „Potok tak bude zpět ve svém korytu a čistý. K úhynu ryb ani jiných živočichů nedošlo,“ řekla Vendula Horáková.

Hasiči, vodohospodáři, inspektoři životního prostředí a zástupci dalších institucí při pondělním jednání v Chrudimi vyhodnotili dopady úniku a přijali opatření pro případ znečištění vody v přehradní nádrži. Zároveň stanovili podmínky, jak podobným únikům do budoucna předejít.