Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)

Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hasiči koupou hořící pneumatiky ze skládky v nádrži, déšť jim nepomohl

  • 1
Večerní bouřka a noční déšť hašení skládky pneumatik v Boru u Skutče nepomohl. "Dochází k nedokonalému hoření a zplodiny unikají do ovzduší," vysvětlila mluvčí hasičů Vendula Horáková. Hasiči proto nasadili dosud u nás nevyzkoušený způsob hašení. Hořící materiál budou chladit ve velké nádrži s vodou.

Horáková i starosta obce Vlaďko Beneš potvrdili, že obyvatelé zatím nemuseli být evakuováni. Předpověď počasí na středeční večer hrozila otočením směru větru. Riziko nuceného odchodu z vesnice však stále existuje.

"Měli jsme obavy hlavně přes noc, zatím to ale jde mimo obec. Špatné by bylo, kdyby se vítr otočil na severní," konstatoval Beneš.

Zásah hasičů pokračuje už čtvrtý den, pomáhají i specialisté ze slezského Hlučína. Ve středu vyzkoušeli, jak by se dal požár zlikvidovat rychleji než hašením otevřené skládky. 

Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)
Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)
Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)

"Měla by se přistavit velká nádrž s vodou. Pak se skládka bude bagrem rozebírat a hořící materiál po částech dávat do nádrže, až se zcela uhasí. Vychlazený materiál se bude dávat do kontejnerů a odvážet," popsal Beneš.

Mluvčí hasičů později upřesnila, že nádrž je po podstatě vyšší kontejner z kamionu  o objemu 40 metrů krychlových. "Kontejner je do poloviny naplněn vodou s přidáním malého procenta smáčedla pro urychlení hašení. Hned vedle je přistaven nakladač s hydraulickou rukou, takzvaný pětiprsťák," vysvětlila Horáková.

U kontejneru se střídají v osmiminutových intervalech dvě Tatry 815, které vychlazený materiál odvážejí na volnou plochu u skládky.

"Uvidíme po dnešku, jak se to osvědčí. Ale byl bych rád, kdyby se to povedlo," neskrývá starosta.

Podle Horákové má takové hašení řadu výhod. Zvládne ho relativně malý počet hasičů, ze spáleniště nestéká do okolí kontaminovaná voda, která ohrožuje spodní prameny a "vykoupaný" materiál znovu nevzplane.

Saze ohrožují blízká pole a lesy

V pondělí po vypuknutí požáru se odhadovalo, že by skládka mohla hořet tři týdny až měsíc. V úterý přijela těžká technika, která postupně začala hořící pneumatiky a gumový odpad rozebírat, ale šlo to pomalu a dým i voda z požářiště ohrožovaly životní prostředí.

Dohořívající skládka pneumatik v Boru u Skutče
Hašení požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče
Dohořívající skládka pneumatik v Boru u Skutče

"V noci měřila specializovaná laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč ovzduší na několika místech přímo v Boru a měření byla negativní," ujistila ve čtvrtek Horáková.

Šedočerný dým ale škodí okolním polím a lesům. "Po dešti se dým valí při zemi a pán, co má v těsné blízkosti brambory a pastvinu, to má poznamenané," popsal starosta Boru.

O kus dál jsou podle něj lesy, u kterých také hrozí, že je saze znehodnotí. "Ale je ještě brzy to posuzovat. Nejdřív je potřeba oheň uhasit, pak můžeme sčítat škody," je si vědom Vlaďko Beneš.

Na místě je i pracovnice odboru životního prostředí z chrudimské radnice. "Zatím nevíme, jak se s vyhašeným odpadem naloží," řekla. Představy o tom nemá ani majitel skládky Radek Chadima.