Vizualizace pravděpodobné varianty nového zastřešení haly.

Vizualizace pravděpodobné varianty nového zastřešení haly. | foto: Profistav, Krajský úřad Pardubického kraje

Nová střecha třebovské haly bude jiná, aby nepřipomínala tu zřícenou

  • 13
Zatímco policie v souvislosti s pádem střechy haly v České Třebové zahájila stíhání dvou lidí, Pardubický kraj pokračuje s obnovou střešní konstrukce, která bude hotová ještě letos. Nový typ vazníků už je ve výrobě.

V pondělí policie oznámila, že kvůli lednovému zřícení střechy čerstvě zkolaudovaného objektu stíhá dvě osoby kvůli podezření na obecné ohrožení z nedbalosti (více najdete zde). Další krok ve vyšetřování po téměř půlroční práci kriminalistů vítá i kraj, který byl investorem stavby, za níž zaplatil 58 milionů.

„Postup je sice zdlouhavý, ale chápu, že se policie nechce spálit. Účastníci řízení posléze využívají svých procesních práv, a je proto dobře, že opatrnost je zvýšená,“ prohlásil hejtman kraje Martin Netolický.

Pardubický kraj je na základě zpracovaných znaleckých posudků v pozici poškozeného. Podezření na jakékoliv pochybení tak nemíří ani na krajské úředníky, ani na stavební dozor investora.

Policie zatím odmítá prozradit, koho konkrétně obvinila. Podrobnosti nezná ani hejtman.

„Nechceme vůbec řešit, jaká konkrétní osoba je vinná, či nevinná. Pro nás je podstatné, že kraj nebude v roli spoluviníka, což jsme tvrdili od počátku,“ podotkl hejtman. Škoda ve výši zhruba 16 milionů má být hrazená z pojistného.

Nové vazníky jsou již ve výrobě

Opětovné otevření haly v České Třebové se plánuje na prosinec.

„Termín chceme splnit. Jsou objednané dřevěné plnostěnné vazníky místo původních příhradových. Je to z důvodu, abychom u uživatelů nevytvářeli nějaké pochybnosti a obavy. Opticky by totiž střecha vypadala stejně, což nám vzhledem k té události nepřišlo vhodné,“ řekl Netolický.

Výroba vazníků potrvá šest týdnů. Kraj si nechal zpracovat vlastní posudek, který určil, který typ konstrukce bude při druhém „pokusu“ použit. Ze čtyř variant kraj vybral lepené dřevěné vazníky, díky nimž má být strop o metr výše, než v předchozím případě. Výška haly tak bude osm metrů.

V polovině srpna by měla začít postupná obnova stavby, která podle plánu potrvá tři měsíce. Kromě střechy musí dělníci opravit i části zdí a posléze rovněž doplnit poškozené vybavení.

Dodavatelem původních vazníků byla společnost Cecolegno, která pracovala jako subdodavatel hlavního dodavatele, firmy Profistav Litomyšl. Na subdodavatelskou společnost byl od května podán návrh na insolvenci, kterou Městský soud v Praze 21. června zamítl. Pohledávky po firmě Cecolegno nicméně dál uplatňuje osm věřitelů.

Výrobu má nyní na starost jiný subdodavatel, kterého opět vybral Profistav. O koho jde, zatím firma nesdělila. Hejtman nicméně spoléhá na to, že podruhé už bude mít generální dodavatel spolehlivějšího partnera.

„Z dostupných referencí nemáme pocit, že by mělo dojít k problémům. Společnost Cecolegno měla potíží více. Zodpovědnost za výběr je na generálním dodavateli, což potvrdily i policejní posudky. Do toho kraj nevstupoval,“ dodal hejtman.

14. ledna 2017