Takto se vzedmul studentský odpor proti slučování středních škol v Pardubicích...

Takto se vzedmul studentský odpor proti slučování středních škol v Pardubicích v roce 2011. Obdobný nesouhlas možná vyvolají plány radních i na rušení jednoho z gymnázií na Orlickoústecku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Naše gymnázium nerušte, volají dotčení starostové na Orlickoústecku

  • 8
Vedení Pardubického kraje by chtělo příští rok rozhodnout, které z šesti gymnázií na Orlickoústecku bude určeno k útlumu. Gymnázia v ostatních částech kraje by měla zůstat.

Debata o extrémně nepopulárním kroku začíná. I když letos Králíky opustili poslední maturanti a gymnázium končí, ani snížení počtu gymnázií na Orlickoústecku ze sedmi na šest potíže s nedostatkem dětí neřeší.

Padnout by mělo v budoucnu další. Ale které to bude?

"Je to politická otázka. V okrese je hodně gymnázií, nadbytek škol. Jestliže se jedná ale o útlumu jakéhokoliv gymnázia, tak je to ožehavé téma," řekla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová z ČSSD, která je odpovědná za školství.

Podle ní jde o okres s největší koncentrací průmyslu i koncentrací gymnázií. Všechna města chtějí udržet gymnázia, ale zároveň tamní firmy nutně potřebují odborné školy.

Lakonicky to shrnul starosta Letohradu Petr Fiala. "Když budou gymnázia skoro schopna pohltit všechny vycházející deváťáky, pak nebude mít za chvíli kdo dělat," uvedl.

Ovšem jemu se to říká lépe než kolegům v sousedních městech. Gymnázium v Letohradu je soukromé a kraj nemá tu moc jej zrušit. V Ústí nad Orlicí, Lanškrouně, Vysokém Mýtě, České Třebové a Žamberku v takovém klidu být nemohou.

Jana Pernicová by byla nejraději, aby si starostové sami rozmyslili, zda chtějí udržet gymnázium, anebo raději odborné školství, které potřebují okolní firmy.

"Je otázka, jak dané obce budou reagovat. Aby nebyl převeden problém na Pardubický kraj, a oni si pak nestěžovali, kraj nám utlumil odbornou školu, kraj nám nenechal gymnázium," uvedla.

Starostové mají jasno. Školy chtějí zachovat stůj co stůj

Jenže starostové nejeví pražádnou chuť se dohadovat. Když se jich zeptáte, zda chtějí udržet gymnázia, či střední školy, odpovědí všichni podobně jako starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

"Chceme udržet střední školství i gymnázium. Jsme třetí čtvrté největší město v kraji. Co to je vůbec za nápad? Nemůže někdo říct, vy starostové se dohodněte mezi sebou, každý budeme mít přece protichůdné zájmy," uvedl.

Ten odmítá, že rušení gymnázia je politický problém. "Je to samozřejmě problém odborný. Někdo musí zpracovat koncepci a vést diskusi. Zatím nic na stole není a já se nemám k čemu vyjadřovat," uvedl Zedník, který je opozičním krajským zastupitelem.

Podobně to vidí i starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek. Rozhodnout mají fakta, a nikoliv politika.

"Je třeba se dívat, které školy jsou kvalitní, které produkují zaměstnavatelné absolventy, jaká je spádovost regionu. Z tohoto pohledu by Vysoké Mýto nemělo být v ohrožení," uvedl Soušek.

Pravda je, že gymnázia před optimalizací v minulých letech uchránil silný odpor starostů. "Optimalizace gymnázií - to je řez do živého. Městům záleží méně na odborné škole než na výkladní skříni, kterým gymnázium vždy je," uvedl ředitel Středního odborného učiliště Svitavy Leoš Říha.

I když gymnázií v okrese Ústí nad Orlicí je mnoho, jinak podle Pernicové Pardubický kraj jich ve srovnání s požadavky ministerstva školství má spíše méně. Ministerstvo podle ní v dlouhodobém záměru si přeje, aby 15 až 25 procent studentů bylo na čtyřletých gymnáziích.

"My máme 20,96 procenta. Pardubický kraj tedy nemá gymnázií zase až tolik, ale že bychom gymnázia rozšiřovali, to v žádném případě," řekla Pernicová.