Gymnázia budou čtyřleté obory otevírat na přeskáčku ve dvojicích. Ilustrační foto

Gymnázia budou čtyřleté obory otevírat na přeskáčku ve dvojicích. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Gymnázium předvedli Klausovi, teď mu zavřou třídu

  • 2
Prvního září se pardubický hejtman Radko Martínek pochlubil prezidentu Klausovi s úspěchy gymnázia v Litomyšli. O týden později krajská radní pro školství Jana Pernicová oznámila záměr zavřít na prestižní škole jednu třídu a zavést na všech středních školách v kraji přijímačky. A má být hůř.

Podle záměru by měla litomyšlská škola nesoucí jméno Aloise Jiráska otevírat první ročník jen jedno za dva roky.

"Chválil nás hejtman Radko Martínek i prezident Václav Klaus. Kdyby mělo gymnázium otevírat první ročník pouze jednou za dva roky, rozhodně by si nemohlo udržet takovou prestiž, jako má teď," brání školu starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Z gymnázia pocházejí třeba mladí konstruktéři, kteří sestrojili robota, jenž uspěl i na významné mezinárodní soutěži v americké Nevadě. (více o Klausově návštěvě čtěte zde)

Očekávaný vývoj počtu středoškoláků v Pardubickém kraji

Očekávaný vývoj počtu středoškoláků v Pardubickém kraji

Podle Kortyše navíc s městem o zachování čtyřletého gymnázia nikdo nemluvil. "Z kraje se nás ptali pouze na to, jak je naplněné osmileté studium a zda bychom ho chtěli jako město podporovat. O čtyřletém gymnáziu nepadlo ani slovo," zlobí se starosta.

Věří, že se s krajem ještě dohodne, město je ochotné vzdělávací ústav podporovat. "S krajem už jsme se dohodli na poměrně rozumném řešení ohledně technické školy, teď bychom chtěli rozumně vyřešit i situaci na gymnáziu," řekl Michal Kortyš.

ZAČÍNÁ RUŠENÍ TŘÍD I ŠKOL

Příští rok ubude v prvních ročnících oproti letošku přes tisíc dětí, v roce 2015 už přes tři tisíce studentů. A tak se plánuje další zavírání tříd, a dokonce celých škol. Obávat se nemusejí jen čtyři obchodní akademie v kraji, kam se přesunou všechny ekonomické obory.

Už od příštího školního roku začne fungovat systém "dvojic" na gymnáziích. Školy v páru se budou střídat v otevírání čtyřletého studia. Jeden rok bude vždycky hluchý. Ve dvojicích jsou gymnázium ve Svitavách s gymnáziem v Moravské Třebové, Polička se bude střídat s Litomyšlí a čtyřleté studium budou na střídačku otevírat i ve Vysokém Mýtě a České Třebové.

"Je to přechodné období. Ještě se rozhodneme, jak síť gymnázií upravit. Chceme, aby to byly výběrové školy a chodilo na ně pouze devatenáct procent středoškolských studentů," uvedla Jana Pernicová. Kraj tak zřejmě bude muset časem některé z gymnázií dokonce zavřít.

Podobný osud nejspíš čeká i střední odborné školy, které už teď nenaplní kapacitu. Řešením pro využití jejich budov a pedagogů by mohly být programy celoživotního vzdělávání.

Radní totiž chtěli z Litomyšle do Svitav odstěhovat Střední odbornou školu technickou. Měla se sloučit se středním odborným učilištěm. Nakonec ale změna nebude tak razantní. Litomyšlská "zeteška" se nakonec sloučí se střední zahradnickou školou ve městě.

Přijímačky budou povinné všude

Další novinku pocítí už letošní deváťáci. Letos stačilo většině absolventů základních škol ukázat cestou na střední dobré vysvědčení a byli hned přijati. Příští rok by se na obory s maturitou v Pardubickém kraji měly skládat zkoušky.

"Na maturitní obory se teď dostane v podstatě téměř každý. Ale tak by to být nemělo, školy by si měly udržet výběrovost," uvedla krajská radní pro školství Jana Pernicová.

Zatím se neví, jak budou testy vypadat. Měly by být jednotné v celém kraji, zřejmě z pera společnosti Scio nebo Cermat. Lišit se bude počet bodů, který budou studenti na jednotlivé školy potřebovat.

Kraj se chce postarat o to, aby školy nepřijímaly studenty, o kterých vědí, že studium na škole nezvládnou. Teď to tak totiž často není - školy přijímají i studenty, kteří měli problémy s prospěchem už na základní škole.

"Já si to neumím představit. Podle mě přijímací zkoušky střední školy nezachrání. Děti budou mít strach a zájemců ještě ubude," říká ředitel střední školy potravinářské v Pardubicích Petr Šedivý.

Ředitelé škol se také bojí, že děti budou za vzděláním cestovat mimo kraj a každoroční úbytek dětí bude ještě větší. Kraj ale tvrdí, že děti nikam utíkat nebudou, jak se ukázalo ve Zlínském kraji.