Zaměstnanci krajských nemocnic se obávají, že fúze s sebou přinese i vlnu propouštění. Ilustrační snímek

Zaměstnanci krajských nemocnic se obávají, že fúze s sebou přinese i vlnu propouštění. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Je zbytečná a nepřipravená, tvrdí kritici fúze pěti krajských nemocnic

  • 2
Zastupitelé kraje příští týden zřejmě schválí spojení pěti krajských nemocnic do jediné firmy, které má zastavit jejich zadlužování. Kritici tohoto kroku ale varují, že je nepřipravený a může nemocnicím ublížit.

Nic důležitějšího v tomto volebním období už zastupitelé kraje schvalovat nebudou. Pokud příští týden zvednou ruku pro spojení pěti nemocnic do jedné firmy, začne od července fungovat nová společnost Nemocnice Pardubického kraje s obratem 3,5 miliardy.

Proč spojit nemocnice

Spojení nemocnic v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Ústí nad Orlicí a v Litomyšli do jedné akciové společnosti k 1. 7. 2014 má omezit ztráty, které dosahují kolem sto milionů korun za rok. Úspory mají přinést společné nákupy, větší síla při jednání s pojišťovnami. Původně byla v plánu i redukce některých oborů. To bylo odloženo.

Ta by měla přinést úspory a snížit ztráty nemocnic. Pro pacienty ani zaměstnance by se zpočátku nemělo nic změnit.

Ovšem ani roční přípravy nestačily k tomu, aby na transformaci nemocnic zavládla všeobecná shoda. Naopak. Dvakrát bylo klíčové rozhodnutí zastupitelstva odsunuto kvůli tomu, že fúze není dobře připravena. Naposledy na pokyn hejtmana.

Příští čtvrtek bude spojení nemocnic v zastupitelstvu patrně díky koalici, vedené ČSSD, schváleno. Proti jsou odbory, zaměstnanci, zejména z menších nemocnic, mají obavy z propouštění. Nesouhlasí část opozice.

"Fúze není dobře připravena. Zaměstnanci nemocnic se na své dotazy dozvídají, že se to nějak udělá. Když se někdo ozve, je mu skoro vyhrožováno," řekl krajský koordinátor Lékařského odborového klubu Jaroslav Krsička.

"Vládne všeobecná nervozita, nespokojenost. Nikdo neví, co bude dál. Analýzy, které nám předložili, nám nic neříkají, nevyplývají z nich žádné konkrétní kroky, nevíme, jak bude zachována péče," uvedla Světluše Konečná z Chrudimské nemocnice a členka krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Spojené představenstvo nemocnic tvrdí, že jedna velká firma bude podle nich silnější, vyjedná větší platby od pojišťoven, ušetří společnými nákupy.

"Velká firma je na trhu vždycky silnější než malá, a platí to i o nemocnicích," uvedl předseda představenstva nemocnic Pardubického kraje Pavel Havíř. Fúze podle náměstka hejtmana Romana Línka dá menším nemocnicím jistotu, že přežijí.

Kolos budou řídit lidé, kteří neprošli výběrovým řízením

Všichni kritici spojení nemocnic se shodují, že vedení kraje nepředložilo žádné jasné plány, co bude s péčí.

"Nikdo nedoložil ekonomickými čísly, v čem to bude lepší a výhodnější. Jsme postaveni před to, že musíme věřit, že fúze je jediné řešení a nic jiného neexistuje. Ale to je blud," uvedl krajský zastupitel ODS Josef Janeček.

Podle něj je fúze zbytečná a nemocnice se nemusí spojovat pro to, aby lépe hospodařily. Nedostatečnou přípravu fúze kritizoval i chrudimský poslanec ANO David Kasal.

Prvního července má vzniknout firma, která má dohromady obrat kolem tři a půl miliardy a přes čtyři tisíce zaměstnanců. A tento na poměry kraje kolos budou řídit lidé z dosavadního představenstva, kteří neprošli žádným výběrovým řízením. V čele navíc stojí profesionální politik - poslanec ČSSD Pavel Havíř.

"Nemyslím, že to jsou top manažeři, aby prováděli takovou fúzi," uvedl před časem zastupitel Jaroslav Zedník, zvolený za TOP 09 a STAN. Dalším problémem je fakt, že každá změna vztahů se zdravotní pojišťovnou znamená riziko, že nemocnice přijdou o část dosavadních plateb.

Před lety, když byla zrušena akutní lůžka ve Vysokém Mýtě, zdravotní pojišťovny za ušetřené peníze poděkovaly, ale nechaly si je, neposkytly je Litomyšli ani Ústí.

Zkušenosti z jiných krajů také ukazují, že koncentrace řízení nemocnic do jednoho místa znamená i větší nebezpečí, že někdo toho využije pro vlastní prospěch. "Myslím, že to nebude tak transparentní jako dnes," uvedl Krsička.

Ten kritizuje i fakt, že fúze má být provedena uprostřed roku. "Je to nešťastně naplánováno na 1. červenec. Začínají dovolené, vyplývá z toho hodně rizik," uvedl. V nemocnicích teď kvůli přípravě fúze vládne zvláštní atmosféra, ve které se lidé začínají bát kritizovat fúzi. A pokud se k tomu odhodlají, je jim to "vysvětleno".

"V rámci porady jsme tuto negativní náladu překonali a přetvořili ji v konstruktivní uvažování a hledání řešení problémů," uvedl podle tiskové zprávy člen představenstva nemocnic Petr Rudzan po jednom z jednání zástupců pěti nemocnic.

Největší obavy mají zaměstnanci samozřejmě z toho, že se v menších nemocnicích začnou zavírat oddělení a propouštět.

Náměstek hejtmana Roman Línek odpovědný za zdravotnictví slíbil, že péče zůstane v tomto roce zachována ve stejném rozsahu jako dosud. Co bude v dalších letech, ale není jasné.

Na druhou stranu, pokud se fúze povede tak, jak politici slibují, přineslo by to obrovskou úlevu pro pokladnu Pardubického kraje, která musí provoz nemocnic neustále dotovat. Letos a příští rok jim například pošle dohromady 240 milionů korun.

"Jsme přesvědčeni, že nová, velká, spojená a silná nemocnice do čtyř let nebude potřebovat ke své činnosti provozní příspěvek od vlastníka," uvedl před časem předseda představenstva krajských nemocnic Pavel Havíř.

"Já osobně jsem pro fúzi hlavně z toho důvodu, že naše nemocnice jako samostatná nemá do budoucna valnou šanci na přežití," uvedl ředitel Svitavské nemocnice Pavel Kunčák.