Brána borců. Tribuna s průjezdem na stadion je podle radních ve špatném...

Brána borců. Tribuna s průjezdem na stadion je podle radních ve špatném technickém stavu, a proto by objekt chtěli zbourat. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ani hotel, ani byty. Za arénou radní obnoví tribuny a trávník

  • 8
Radní Pardubic přehodnotili plány, jak naložit se sešlým letním stadionem a přilehlými pozemky. Jejich předchůdci si nechali zpracovat studii, která v lokalitě navrhovala hotel, komerční prostory, výstavbu bytů, dům pro seniory, Dnešní lídři tam však chtějí jen fotbal a místa pro odpočinek a sport.

Na konci ledna se centrem Pardubic valil dav naštvaných fotbalových fanoušků. Jejich cílem bylo tehdy probíhající zasedání zastupitelstva. Příznivci chtěli politikům pěkně zblízka a nahlas říci, jak by měli naložit se zchátralým Letním stadionem.

„Tento protestní pochod pořádáme proto, abychom zachránili Letní stadion pro fotbalový klub. Jeho stav je hrozný a fotbalisté potřebují lepší zázemí, za své výsledky si to zaslouží,“ sdělil organizátor protestního pochodu Jan Seifert.

Zdá se, že akce zabrala a že stadion bude i v budoucnu sloužit fotbalu. Shodují se na tom důležití politici z vedení radnice. „Stadion by měl splňovat parametry pro druhou fotbalovou ligu, provizorně by jej bylo možné na přechodnou dobu rozšířit i na první ligu,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

„Stadion nyní každopádně zůstane stát, prostor by měl být otevřený lidem,“ zdůraznila Dvořáčková.

Předchozí vedení Pardubic v čele s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou v roce 2013 požádalo o radu firmu KPMG. Ta pro ně zhruba za 900 tisíc korun zpracovala strategickou studii, která nabízela hned pět variant jak s cenným místem v centru města naložit. A i odborníci nejvýše stavili variantu se zachováním fotbalu na jeho místě.

Jenže pro další pozemky, na kterých bývala nedostavěná hala nebo stále stojí chátrající jatka, navrhovali ryze komerční využití. „Nejlépe studie hodnotí variantu s multifunkčním objektem, který řeší parkování, letní stadion, třetí ledovou plochu a je obestavěn komerčními a kancelářskými objekty,“ řekla tehdy primátorka Fraňková.

Primátor upřednostňuje veřejný prostor

Ostatně její náměstek Michal Koláček už také jednal se zástupci pražské společnosti Labartt, která chtěla mezi stadionem a Tyršovými sady budovat na 17 tisících metrech čtverečních čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji. Zmíněná firma by hotel stavěla jako developer, který pak stavbu prodá hotelovému řetězci.

„Zatím jsou mezi zájemci čtyři celosvětové hotelové řetězce, ovšem brzy se nejspíše přidají další,“ uvedl tehdy Koláček.
Jenže právě tato část plánu se novému vedení magistrátu nelíbí.

„Chceme zde udržet spíše variantu veřejného prostoru, ať už sportovního, rekreačního nebo kulturního charakteru. Neměly by tam být soukromé zájmy jako hotel nebo bytová výstavba,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Nový návrh na využití celé lokality už navíc zpracoval odbor hlavního architekta. Stadion by se měl podle něho postupně rekonstruovat a přestavovat, tak aby měl kapacitu zhruba pět tisíc míst.

„Nejdříve bychom opravili obě tribuny, poté hrací plochu. Případně by se využily boční strany pro zřízení mobilních tribun. Nejasný je zatím budoucí osud tenisových kurtů. Přilehlé plochy po bývalé sportovní hale a objekt dřívějších jatek v ulici U Stadionu se zatím ponechají volné a připojí se k Tyršovým sadům,“ sdělila Dvořáčková.