V této lokalitě mělo dle plánů investora vyrůst nové sídliště.

V této lokalitě mělo dle plánů investora vyrůst nové sídliště. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Investor bude chtít po Chrudimi peníze za zmařenou stavbu sídliště

  • 3
Rozestavěná sídliště Na Špici či v Píšťovech mluví za vše. V Chrudimi je hlad po nových bytech a rodinných domech. Přesto se plán vybudovat další sídliště v lokalitě Skřivánek zdá být po volbách a ustavení staronové koalice ze hry.

Osm let jednání, opakovaných výběrových řízení, zpracovávání studií nového sídliště v lokalitě Skřivánek v Chrudimi vyústilo v jedno velké nic. Město přitom o vybudování sídliště mělo velký zájem, investor také.

„V tuto chvíli to nepatří mezi naše aktuální témata,“ uvedl Jan Čechlovský, místostarosta Chrudimi.

Investor, který chtěl stavět, s plánem už nepočítá. „Mysleli jsme, že se s městem ještě během podzimu dokážeme domluvit. Ale už to dál nebudeme řešit, jednáme o tom osm let, město stále mění podmínky. Budeme požadovat úhradu vynaložených nákladů za projektové dokumentace, studie,“ uvedl Milan Kušta, jeden z jednatelů společnosti Volaris.

Ta na Skřivánku chtěla stavět a spolu s dalšími majiteli vlastní asi sedm hektarů pozemků z celkových šestnácti. Zbývající část pozemků patří Chrudimi.

Pokud se nedohodne město s firmou Volaris, šance na vybudování kolem stovky rodinných domů a přes dvě stě bytů neexistuje.

Městský úřad tvrdí, že podle jeho právních analýz Kušta na žádnou náhradu škod nemá nárok.

 Kde ale stavba sídliště uvízla? Zastupitelé v roce 2013 dospěli k závěru, že své pozemky v lokalitě soukromé firmě prodají za minimálně 570 korun metr čtvereční, což by znamenalo od 26 milionů korun výše. Měli obavy, aby městský majetek neprodali pod cenou. Investor řekl ne a od té doby radnice čeká, zda se neumoudří.

„Záleží na druhé straně, zatím neprojevila zájem navázat znova jednání a dospět k nějakému kompromisu,“ uvedl Miroslav Tejkl, místostarosta Chrudimi.

Kušta namítá, že náklady na vybudování nové čtvrti jsou tak vysoké, že při této ceně by se mu investice nevyplatila. „Abychom mohli dospět ke kompromisu, musíme umět počítat. Město požaduje nereálné peníze,“ řekl Kušta s tím, že všechny znalecké posudky určily cenu v rozmezí 350 a 500 korun za metr.

Lokalita není pro stavbu bytových domů úplně ideální.

„Podmínkou města je dodržení územní studie, která je zpracovaná a závazná. Stavba by byla poměrně náročná na infrastrukturu z hlediska kanalizace. Nevýhodou je také ne zrovna optimální stávající dopravní obslužnost,“ uvedl vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoj Městského úřadu v Chrudimi Petr Kopecký.

Obyvatelé se báli husté dopravy

V roce 2008 zastupitelé schválili prodejní cenu 351 korun za metr čtvereční společnosti Parnassius apollo, která je s firmou Volaris personálně propojená. Poté prodej vázl na vyřešení dopravního napojení, následně narazil na protesty okolních obyvatel, kteří se báli velké dopravní zátěže a nakonec ztroskotal na prodejní ceně pozemků.

Zájemce o pozemky by sídliště s největší pravděpodobností postavil. Milan Kušta totiž má za sebou řadu dokončených projektů. V lokalitě Na Špici u nemocnice už vybudoval většinu z více než dvě stě plánovaných bytů. Z budovy bývalé léčebny dlouhodobě nemocných pak dělá zařízení pro rakouské seniory.

Město ale naznačuje, že Kušta možná skutečný zájem o pozemky na Skřivánku v tuto chvíli nemá. „Druhá strana má jiné priority, staví Na Špici, staví na místě bývalé eldéenky,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.