Firma z Dolní Dobrouče vybudovala nové výzkumné a vývojové centrum za 117 milionů korun. (Ilustrační snímek)

Firma z Dolní Dobrouče vybudovala nové výzkumné a vývojové centrum za 117 milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

V Dolní Dobrouči dělají špičkovou vědu společně s univerzitami

  • 0
Firma Contipro vybudovala centrum pro lékařské nanobiotechnologie za 117 milionů korun a vyhrála v soutěži Podnikatelský projekt. Bude tak moci vyvíjet například látky, které napomáhají srůstu přerušených nervových a svalových vláken.

Kyselinu hyaluronovou máme v sobě každý, zavodňuje naši kůži, zvlhčuje naše oči, promazává naše klouby, podporuje hojení. V Dolní Dobrouči na Orlickoústecku podniká její jediný producent u nás a největší v Evropě, firma Contipro.

Ta nedávno za 117 milionů korun dobudovala nové výzkumné a vývojové centrum pro lékařské nanobiotechnologie. Peníze na ně vydělala hlavně prodejem této kyseliny.

Bez dotací na výzkum by podnikání nebylo možné

"S celkem jedenácti projekty s podepsaným rozhodnutím o udělení dotace je Contipro jedním z nejúspěšnějších žadatelů o dotace na program Podnikání a inovace v Pardubickém kraji," řekl generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Nové centrum stálo 117 milionů

V novém výzkumném a vývojovém centru vznikly nové laboratoře, ale i třeba středisko pracující s informačními databázemi z celého světa. Společnost do těchto prostor investovala 117 milionů korun, polovinu peněz získala od Unie.

Za své centrum také firma z Dolní Dobrouče obsadila druhé místo v celorepublikové soutěži Podnikatelský projekt. Díky němu může pokračovat ve výzkumu a vývoji na špičkové úrovni. V Contipru tak budou například vyvíjet látky napomáhající srůstu přerušených nervových a svalových vláken.

"Bez investic do výzkumu a vývoje se v tomto odvětví podnikat nedá. Dotace nám v našich plánech velice pomáhají a nedovedu si představit, kde bychom bez nich dnes byli," řekl ředitel společnosti Contipro Biotech Vladimír Velebný.

Někteří podnikatelé si podle něj stěžují na vysokou administrativní náročnost programů. "My si však veškeré žádosti řešíme sami bez externích poradců, pouze ve spolupráci s regionální kanceláří agentury CzechInvest," dodal šéf firmy, která se dokázala se zdarem přenést i přes období hospodářské recese.

Firma úzce spolupracuje s univerzitními studenty i středoškoláky

Další výhodou vlastních špičkových výzkumných kapacit je, že firma může úzce spolupracovat s univerzitami jako partner. Výzkum Contipra je totiž na stejně vysoké úrovni jako akademický, jen s tím rozdílem, že je více orientovaný na aplikace pro trh.

Spolupráci s Contiprem si pochvalují univerzity i studenti, kteří vycházejí ze škol a přitom již potřebují potřebné zkušenosti z praxe.

"Teď například spolupracujeme s Univerzitou Palackého v Olomouci a s Vysokým technickým učením v Brně na programu Inovace Ph.D. studia. Studenti doktorandských programů mají tak nejen týdenní odborné přednášky, ale také měsíční praktické stáže," řekl mluvčí firmy Contipro Tomáš Papež.

Kromě českých škol spolupracuje Contipro také s univerzitami a akademiemi věd ze Slovenska, Polska, Německa, Francie, Itálie či Švýcarska. Ale šanci přiblížit se nanotechnologiím a pracovat s elektronickým mikroskopem dostávají v Dolní Dobrouči i středoškoláci.

Například na loňském získání jedné ze tří zlatých medailí pro letohradského gymnazistu Aleše Stejskala na světové soutěži mladých vědců v texaském Houstonu se podílelo právě Contipro. A Aleš po tomto úspěchu ihned vyslovil přání, aby tam měl dveře otevřené po celé vysokoškolské studium.