Průvod na keltském festivalu Lughnasad v Nasavrkách. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na keltském festivalu v Nasavrkách se tavila měď a udobřovali bozi

  • 0
Sedmý ročník festivalu keltské kultury pod názvem Lughnasad přilákal do Nasavrk u Chrudimi čtyři tisíce diváků i keltské kmeny z osmi zemí.

"Hodně nám pomůžete, když budete hrát. Jsme blízko vesničky, jejíž obyvatelé si rozhněvali bohyni ohně a řemesel tím, že jí dali darem jen obilí. Za trest na ni seslala oheň a ten jim teď pálí obilí na polích. Musíte nám pomoct zjistit, jaký dárek by bohyně chtěla a jak ho získat," zvala v sobotu Marcela Janouchová do nasavrcké kaštanky, která se ten den spolu s tamním zámkem a zahradou změnila v sídlo Keltů.

Rodiče s dětmi tam procházeli jednotlivá stanoviště, na nichž se dozvídali o denním životě Keltů.

"Byli jsme tady už loni a moc se nám tu líbilo. Loni byly děti ještě malé, letos si to víc užijou, loni jsme proto hru vynechali," řekli manželé Pokorní, kteří na festival přijeli z nedalekého Hlinska.

Na sedmém stanovišti pomáhali Jakub Štětina a Helena Moudrá dětem odlévat do formiček šperky z vosku, který měl symbolizovat roztavenou měď.

"Vytváříme šperk pro bohyni, abychom si ji udobřili," vysvětlil Štetina, když soutěžícím rozdával vlastnoručně vyrobené formičky.

Velká keltská hra byla jen malou součástí festivalu. To hlavní se odehrávalo v zámecké zahradě, kde se rozkládala keltská vesnice. V ní členové klanů z České republiky i dalších států Evropy předváděli tradiční dovednosti, a to především zpracování kovů, kterému byl letošní ročník oslav boha Lugha věnovaný.

Do Nasavrk se kromě Čechů sjely i kmeny ze Švýcarska, Rakouska, Francie, Německa, Itálie, Polska a Slovenska. Poprvé v Nasavrkách byla i Francouzka Orelia, která si nechává říkat keltským jménem Laina. Takzvané "living history" se věnuje už šest let. Návštěvníkům ukazovala, jak Keltové dřív pletli vlněné pásky.

"Pletu ho technikou z doby bronzové za pomoci zvláštní destičky. Podle toho, jakým způsobem skrze ní vážu přízi, vznikají různé vzory," vysvětlila Orelia a ukázala různobarevné pásky s tradičními ornamenty, které už vyrobila.

"Zbytky takových pásků byly nalezeny v Německu, podobné byly nalezeny i na pohřebištích v různých koutech Evropy," uvedla Francouzka, jež se pletení učila od umělců, které potkala na jiném festivalu. Kromě cizích kmenů se na Lughnasadu předvedli i členové těch českých. Kromě domácích Boiiů tam své stany rozbily i další tři české kmeny.

V pátek i sobotu večer návštěvníkům zahrály folkové a rockové kapely, které mají ke keltské kultuře blízko, mezi nimi i skupina studentů pardubické konzervatoře, kteří našli zalíbení v irské muzice a říkají si Beerberries.

"Přivítali jsme kolem čtyř tisíc návštěvníků. Festival dopadl skvěle, spokojení byli jak Keltové, tak návštěvníci," uvedla mluvčí festivalu Petra Saidlová.