Zdeněk Bukáček je pokračovatelem stoleté tradice výroby krounských dřevěných hraček. Spousta jeho výrobků, podobně jako otce a dědy, je součástí sbírky hraček Františka Kyncla, která bude v příštím roce natrvalo zpřístupněna v Hlinsku. | foto: Jaroslav Hubený

Hlinsko se stane hlavním městem starých i nových dřevěných hraček

  • 0
Dalším důvodem, proč zamířit do Hlinska, bude trvalá expozice sbírky kolem pěti tisíc historických i novodobých dřevěných hraček. Město ji nedávno koupilo od sběratele Františka Kyncla.

"Mám z ní obrovskou radost, jsem šťastna, že bude tato unikátní sbírka právě v Hlinsku. Jsou v ní nejen lidové hračky, ale i kusy od výtvarníků a různých českých výrobců. Jsou tam i hračky ze zahraničí, takže se jedná o významnou sbírku ve střední Evropě," řekla ředitelka Muzea a galerie Hlinsko Jana Vašková.

Kdyby město sbírku nekoupilo, tak by podle Jany Vaškové hrozilo, že by se rozprodala a nezůstala celistvá. V tom však - spolu s kompletní dokumentací ke hračkám - spočívá její unikátnost.

V nejucelenější kolekci českých dřevěných hraček dvacátého století jsou například stovky hraček od rodu Bukáčkových z Krouny na Hlinecku. A právě díky této vesnici se stal František Kyncl sběratelem hraček.

"Můj otec se tam narodil, dodnes tam mám příbuzné. Babička, ke které jsem jako dítě jezdil, měla obchodní licenci - faktorství - na hračky a já jsem si s nimi hrával. Když zemřela, to už jsem měl děti, našel jsem po ní na půdě asi deset starých hraček. Od té doby hračky kupuji a sbírám, je to už 52 let," řekl 85letý František Kyncl, který žije ve středních Čechách.

Právě vazba na Vysočinu a Krounu se mu umístěním hraček v Hlinsku zamlouvá. Původně dokonce nabízel sbírku obci Krouna, ale neuspěl.

"Je to škoda, že v Krouně nenašel odezvu. Tahle perfektní sbírka měla být v bývalém mlýně v centru obce, který byl na prodej," řekl krounský výrobce hraček Zdeněk Bukáček, jenž Hlinsko doporučil sběrateli jako vhodné sídlo muzea hraček ve chvíli, kdy se tam vyskytly vhodné prostory.

Podle Jany Vaškové město koupilo hračky za velmi přijatelnou částku. Sběratel ji chtěl dokonce nejprve darovat, což byl však problém.

"Když jsme hovořili o darovací smlouvě, ukázalo se, že by musel být podle nového zákona odhad na každou hračku. A při ceně znalce 350 korun za hodinu, pěti tisících hraček a třech tisících dalších exponátů by byla cena znaleckého posudku mnohem dražší než spíše symbolická cena, za kterou město sbírku odkoupilo," řekl František Kyncl.

Sbírka, jejíž část už byla k vidění v muzeu v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku, dorazí do Hlinska v září. Nejprve se jí ujmou muzejníci, aby ji zapracovali do muzejní evidence. Současně spolu s architekty připraví budoucí podobu expozice ve Společenském domě na okraji čtvrti Betlém.

"Loutkové divadlo tam zůstane a atraktivně se propojí s expozicí hraček. Děti i rodiče si tam budou moci „zařádit“. Nejprve chceme zpracovat část nejvzácnějších hraček, která bude ve vitrínách vystavena nejdříve, později je budeme obměňovat. Ale budou tam i jiné zábavné hračky, se kterými si budou moci děti hrát," dodala Jana Vašková.

Když všechno půjde podle plánu, do konce příštího roku bude mít Hlinsko další tahák pro tamní děti i pro návštěvníky města.