Odboráři připomínají také poslední tragickou nehodu, při níž v Explosii zahynuli čtyři lidé.

Odboráři připomínají také poslední tragickou nehodu, při níž v Explosii zahynuli čtyři lidé. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Explosii hrozí stávka, vedení žádá víc hodin práce za stejné peníze

  • 0
Vedení chemičky Explosia, jejímž vlastníkem je stát, čeká boj s odboráři o délku pracovní doby. Šéfové ji chtějí prodloužit lidem, kteří pracují s výbušninami a léta měli kvůli vyššímu riziku kratší pracovní úvazek.

Odboráři v pardubické továrně na trhaviny Explosia vyhlásili stávkovou pohotovost a jsou připraveni zastavit výrobu. Důvodem je prodloužení pracovní doby lidem na nebezpečných úsecích.

Rizika v Explosii

Odboráři poukazují na to, že lidé často pracují na provozech s nebezpečnými látkami. Zaměstnanci, kteří přijdou během výroby do styku například s nitroesterem, trpí během směny bolestmi hlavy a musí po celou dobu užívat léky proti bolestem. Stejně tak poukazují na to, že není možné přetěžovat zaměstnance, kteří pracují s explozivními látkami. Připomínají nedávnou tragédii v areálu Explosie, kdy výbuch na provozu výroby nitroglycerinu doslova rozmetal výrobní objekt a o život přišli na místě čtyři zaměstnanci.

Vedení chce tímto krokem vzít privilegium šesti a půl hodinové pracovní doby lidem, kteří pracují přímo na výrobě výbušnin. Ti jej využívají už od roku 1985.

Zároveň mají lidé z extrémně znečištěných pracovišť přijít o možnost půlhodinové očisty v rámci pracovní doby . Firma to vysvětluje tím, že je ve složité ekonomické situaci.

"Ano, je to pravda a odbory jsou si tohoto stavu vědomy. Ale proč mají na současný stav doplatit především řadoví zaměstnanci?," ptá se odborový předseda Josef Hostinský.

Dodal, že mzda ve velice rizikovém prostředí se pohybuje na hranici pracující chudoby.

Platy lidí, kteří pracují s nebezpečnými látkami, jsou v Explosii skutečně několik tisíc korun pod celostátním průměrem. A podle odborů nevzrostly několik let.

Generální ředitel Explosie Josef Tichý říká, že restrikce nejsou rozhodně namířené proti řadovým pracovníkům. "Žádný z dělníků ani nižšího managementu nepřišel v posledních letech o prémie. Naopak vrcholový management stejnou dobu žádné nevyplácí," řekl.

"A stejně tak není pravda, že chceme více práce za stejné peníze. Ti lidé měli jen zaplacenou celou pracovní dobu a nyní chceme, aby ji také odpracovali," dodala tisková mluvčí Explosie Lucie Pošvářová.

Na to ale odboráři neslyší. Podle nich byly vždy pracovníkům, kteří přešli ze zkrácené na plnou pracovní dobu, hodiny navíc zaplaceny.

"Například v roce 2007 dostali lidé, kteří přešli na osmihodinový úvazek, přidáno dva tisíce korun," uvedl člen vyjednávacího týmu mezi vedením a odbory Milan Stružinský.

Poukazuje přitom na závěr Báňského úřadu, který prodlužování pracovní doby lidem pracujícím s výbušninami nedoporučuje.

Restrikce se přitom týká osmi desítek lidí z celkových 457 zaměstnanců. A o očistu v rámci pracovní doby přijdou asi tři stovky dělníků.

Odboráři se chtějí obrátit nejprve na vyjednávacího prostředníka ministerstva práce, když neuspějí, tak se obrátí na rozhodce.

"Pokud se jeho rozhodnutí obě strany nepodřídí, čeká nás stávka a soud," dodal Hostinský.