Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Elektronické recepty si chválí hlavně mladí pacienti

  • 0
V České Třebové si dvě třetiny pacientů místní polikliniky odnáší místo receptu heslo nebo čárový kód. Výhody elektronických receptů jsou zřejmé. Stálí pacienti, například kardiaci, ženy, které užívají antikoncepci nebo alergici, díky elektronickému receptu ušetří čas. Nemusí v některých případech k lékaři.

"Prostě zvednou telefon, řeknou, jaký lék chtějí předepsat, lékař jim přidělí kód, s kterým jdou do lékárny, a tam jim léčiva vydají. Nakonec jsou rádi, že se k citlivým údajům z receptu nikdo nedostane, i když předpis náhodou ztratí," uvedla Radka Baková, mluvčí skupiny Agel, do níž českotřebovská poliklinika spadá.

Právě ta se snaží e-recepty zavádět co nejvíce. Zatím jich podle ní v České Třebové využívá přes šedesát procent pacientů.

"Elektronické recepty se osvědčily jak lékařům, tak lékárníkům i pacientům. Zpočátku jsme měli malé technické problémy, ty se ale velmi záhy vyřešily a teď už systém funguje tak, jak má," uvedla mluvčí.

Nový systém si podle ní chválí především mladší pacienti, kteří jsou na práci s internetem nebo mobilními telefony zvyklí.

"S těmi problém není. Zádrhel občas nastane se staršími pacienty, kteří nejsou zrovna kamarádi s nejmodernější technikou. Těm ale personál vysvětlí, jakým způsobem si mohou léky v lékárně vyzvednout," dodala mluvčí.

V Pardubicích jsou zatím e-recepty raritou

Zatímco na východě kraje se e-recepty celkem úspěšně rozjíždějí, v samotném krajském městě se to příliš nedaří.

"E-recepty vyřizujeme zhruba čtvrt roku. Za tu dobu jsme tu ale měli dva, možná tři případy, kdy si ženy přišly pro antikoncepci," uvádí vedoucí lékárny Vital na pardubickém náměstí Republiky.

Na to, že se do projektu přihlásilo v Pardubickém kraji statisticky nejvíce lékařů v republice, to opravdu není žádný výkon," dodává doktorka Kocábková.

Podobně na tom jsou v lékárně Polikliniky KOLF na Masarykově náměstí. "Technické zázemí máme připravené. Domluveni jsme i s lékaři, čeká se jen na to, až bude podepsaná smlouva s pojišťovnami," řekla vedoucí lékárny Iva Kopejsková.

"Ono se musí začít u lékařů. Všechny lékárny jsou na příjem e-receptů připraveny. Každá lékárna je vybavena počítačovou technikou a povinně připojena na síť. U lékárníků by tedy problém být neměl," myslí si předsedkyně pardubické okresní lékárnické komory a provozovatelka lékárny v Chvaleticích Jitka Hodicová.

Jak funguje SMS recept

Pacient dostane do telefonu šestimístný kód. SMS je šifrovaná a dešifruje se až v telefonu pacienta. Na základě kódu a čísla kartičky pojištěnce se pacient identifikuje lékárníkovi, který během několika sekund v počítači vidí, jaký lék má vydat a jaké dávkování předepsat. Platnost elektronického receptu bude stejná jako doposud - čtrnáctidenní. Pokud člověk na SMS kód lék nevybere, stane se neplatným. Kódy i data pacientů jsou podle SÚKL v centrálním úložišti zabezpečeny ještě lépe než účty v elektronickém bankovnictví. Systém údajně není možné zahltit ani v případě, že by jej využívala polovina lékařů.

Budou e-recepty povinné?

Lékaři ale podle ní s e-recepty nějak moc nespěchají. "Vezměte si, že řada lékařů nemá v ordinaci ani počítač a moderní technice se zuby nehty brání," dodává šéfka komory.

A nemyslí si, že by se i přes nespornou řadu výhod v dohledné době podařilo uvést do života záměr ministra Leoše Hegera, aby byly e-recepty povinné.

"Myslím si, že doba, kdy se budou vydávat pouze recepty v elektronické podobě, je ještě dost vzdálená," soudí lékárnice.

Pneumolog a internista ze Žamberka Jiří Doleček si myslí, že se omezí konkurence mezi lékárnami.

"Ne všechny budou zřejmě e-recepty přijímat, a tak může nastat situace, že vybrané lékárny po dohodě s lékaři mohou mít ve městě monopol. Zatímco dnes se snaží pacienta přitáhnout právě do své lékárny třeba nižšími cenami, po zavedení e-receptů si budou moci diktovat ceny," říká lékař.

Jediné pozitivum vidí doktor Doleček v tom, že díky e-receptům bude mít lékař přehled, zda si pacient pro léky skutečně chodí a dodržuje léčebný režim. "Jiné klady v systému skutečně nevidím," dodal.

Nadšená e-recepty není ani choceňská internistka Věra Rybová. "Přes svůj věk v řadě případů využívám možností elektronické komunikace, ať jde o bankovnictví, vyúčtování pojišťovnám, laboratorní výsledky i další dokumenty. U e-receptů ale vidím spíše negativa," uvedla Rybová.

Ordinace by musely být podle ní vybaveny výkonnými počítači, rychlým a spolehlivým připojením k internetu, příslušným zdravotnickým softwarem, který vystavování a posílání receptů umožní.

Všechny komunikační body systému by musely mít silnou ochranu proti neoprávněnému použití. V Pardubickém kraji je v provozu 149 lékáren, do programu e-receptů je zapojeno 51 z nich.

Technicky jsou ovšem vzhledem k povinnému připojení k síti vlastně připraveny všechny.