Aktivisté Greenpeace vytvořili na začátku letošního října nad věží chvaletické elektrárny barevnou mlhu, která měla symbolizovat škodliviny, které z elektrárny vycházejí.

Aktivisté Greenpeace vytvořili na začátku letošního října nad věží chvaletické elektrárny barevnou mlhu, která měla symbolizovat škodliviny, které z elektrárny vycházejí. | foto: Greenpeace

Chvaletická elektrárna se brání proti aktivistům s pomocí nového webu

  • 4
Chvaletická elektrárna spustila nový web. Stránky poněkud provokativně nazvané 7procistyvzduch.cz mají vyvracet všechny podle zařízení nepravdy, které šíří někteří ekologové. V síti jsou oponentem webu nechvaletice.cz, který již dříve spustilo hnutí Greenpeace.

„Společnost Severní energetická pokračuje v boji proti demagogii aktivistů, kteří protestují proti modernizaci Elektrárny Chvaletice,“ vysvětlila založení webu Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en, pod niž elektrárna patří.

Jak web elektrárny, tak stránky Greenpeace si kladou podobné otázky, na které ale dávají opačné odpovědi. Jestliže otázka zní, zda je probíhající modernizace elektrárny bez ekologického auditu (EIA) porušením zákona, odpovídá Greenpeace jasným ano. Web elektrárny naopak říká ne.

„Posouzení EIA vyžadují pouze takové stavby, které mohou mít negativní dopad na životní prostředí.“ Charakteristické je, že jde jen o tvrzení obou stran, pravdu bude hledat soud.

Hnutí Greenpeace si přeje odstavení Chvaletic, letos v říjnu vylezli aktivisté na jednu z tamních chladicích věží. A to i přesto, že podnik dokončuje třímiliardovou investici, která sníží emise.

Elektrárna nevypouští duhu, která chutná po jahodách

Podle Greenpeace je další chod elektrárny zbytečný, protože Česká republika pětinu produkce elektřiny vyváží. „A co je špatného na vývozu elektřiny, když ji někdo v zahraničí potřebuje a využije?“ namítá web 7procistyvzduch. cz.

“Že Severní energetická provozuje propagandistický prouhelný web, není nic nového pod sluncem. Již dříve používala stránky, kde zveřejňovala různá manipulativní tvrzení vytržená z kontextu o limitech těžby. Jejich opakování z nich samo o sobě pravdu neudělalo. Věříme, že lidé na Pardubicku si dobře uvědomují, že elektrárna nevypouští duhu, která chutná po jahodách, ale tisíce tun nebezpečných látek ročně,” říká tiskový mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

Podle něj pokud chce firma opravdu uvádět tvrzení Greenpeace na pravou míru, jak říká, měla by se nejdříve vyjádřit ke kontroverzi týkající se posudků na chvaletickou elektrárnu. Studie dělalo ČVUT podle zadání Darji Elfmarkové - zástupkyně rektora a zároveň majitelky prouhelného webu iUhlí.cz, tedy osobou ve střetu zájmu.

,