K prodloužení provozu Chvaletic chyběl podle kritiků ekologický audit.

K prodloužení provozu Chvaletic chyběl podle kritiků ekologický audit. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Elektrárna získala deset let navíc bez boje, úřady audit nechtěly

  • 4
Zelení i ekologické organizace kritizují úřady, že vyšly vstříc chvaletické elektrárně. Na modernizaci za tři miliardy korun nemusel být totiž zpracován ekologický audit.

Dokud patřila chvaletická elektrárna postavená před čtyřmi desítkami let společnosti ČEZ, spíše dosluhovala a vyráběla elektrickou energii především během špiček. Poté, co ji před třemi lety koupila společnost Severní energetická, se má proměnit v zařízení, který bude fungovat nejméně do roku 2030. Úřady ale nepožadovaly, aby kvůli modernizaci uhelné elektrárny byl zpracován posudek, který by zhodnotil vliv této stavby na životní prostředí.

S postupem úřadů zásadně nesouhlasí Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR. Uvedl, že kdyby společnost rekonstrukci neprovedla, podle platné evropské směrnice o průmyslových emisích by musela elektrárnu do pěti let úplně zavřít. „Takhle bude kouřit nejméně o devět let déle,“ uvedl Rovenský.

Ekologický audit je nutný zpracovat například na 4,5 kilometrů dlouhou silnici v polích, bez něj se nemůže stavět. Posudek musel být například i na výkrmnu býků v Karli na Svitavsku.

„Elektrárna Chvaletice je třetím největším znečišťovatelem ovzduší v České republice. Ročně vypustí do ovzduší několik milionů tun oxidů dusíku a síry a také 148 kilogramu rtuti. Její provoz měl být na základě evropské směrnice ukončen nejpozději do roku 2020. Rekonstrukce tuto situaci mění,“ uvedl člen pardubických Zelených Jakub Koláček.

Elektrárna má snížit své emise

Úřady namítají, že pokud znečišťovatel chystá změnu k lepšímu, má volný prostor. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku a emise tuhých znečišťujících látek o čtvrtinu.

„K úpravám, které vedou ke snížení emisí a tedy ke zmírnění dopadů na životní prostředí, zákon EIA ani evropská směrnice posouzení EIA nevyžaduje,“ uvedla Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí.

Zelení namítají, že fakticky jde o prodloužení provozu elektrárny o dalších více než deset let, což je významný zásah do životního prostředí v kraji. A krajský úřad měl požadovat ekologický audit.

To kraj odmítá.

„Záměry zařízení ke spalování paliv s tepelným výkonem nad 200 MW v kompetenci Ministerstva životního prostředí,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Roubíčková argumentuje tím, že nebylo nikdy rozhodnuto o tom, že chvaletická elektrárna v roce 2020 ukončí provoz. „Elektrárna Chvaletice nemá stanovenu konkrétní dobu ukončení provozu. Pokud bude provoz splňovat podmínky dané evropskou i českou legislativou, je provozovatel oprávněn zařízení provozovat,“ uvedla.

„Ukončení zdejšího provozu bylo pouze jednou z variant strategického rozvoje elektrárny,“ uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická.

Zelení za hladkým průběhem schvalování rekonstrukce vidí vliv uhelné lobby. Není vyloučeno, že spor skončí u soudu.

V jiném střetu, který se týkal chvaletické elektrárny, byli ekologičtí aktivisté už úspěšní. Spolek Frank Bold Society zažaloval Ministerstvo životního prostředí za to, že zvýšení emisí chvaletické elektrárny z 324 tun na 524 tun v roce 2014 úředníci vyhodnotili jako nevýznamnou změnu, ke které se veřejnost nemusí vyjadřovat. Soud rozhodl, že to byla chyba.