Ve Svitavách bude moci finanční úřad využívat bývalou hospodářskou budovu u Ettlovy vily. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Agenda EET a častější kontroly berňáku navýší v kraji počty úředníků

  • 9
Finanční úřady v celém Pardubickém kraji mají v plánu od příštího roku navýšit kapacitu úředníků, s nárůstem agendy se nové budovy dočká berňák ve Svitavách. Důvodem je zavedení elektronické evidence tržeb, ale také nárůst kontrol.

„K navýšení systematizovaných míst dochází od 1. ledna 2017 zejména z důvodu zajištění dostatečných kontrolních kapacit v souvislosti se zavedením EET, z důvodu zabezpečení kontrolní činnosti v souvislosti s kontrolním hlášením a v neposlední řadě s cílem zvýšit kvalitu a rozsah vykonávaných kontrolních činností,“ uvedla Ivana Wasserbauerová, mluvčí Finančního úřadu pro Pardubický kraj.

Dosud finanční správa v Pardubickém kraji zaměstnává na jedenácti územních pracovištích 659 lidí, od ledna se jejich počet navýší na 674, což je nárůst o patnáct pracovníků. Nejvíc posílí finanční úřad v Ústí nad Orlicí, kde od Nového roku přibudou čtyři referenti v kontrolním oddělení.

O tři nová místa se rozšíří i pobočky v Pardubicích, Chrudimi a Svitavách. Dva specialisté na EET budou pracovat v krajské centrále.

Ve Svitavách finanční správa získala dokonce novou budovu ve Vrchlického ulici nedaleko kulturního centra Fabrika.

„Vzhledem k tomu, že ne vždy budovy v sídlech okresu mají dostatečnou kapacitu na výkon správy daní, je nutné zabezpečit v některých případech, jako například právě ve Svitavách, i jinou kapacitu pro zajištění všech agend vykonávajících správu daní,“ řekla mluvčí Wasserbauerová k bývalé hospodářské budově u Ettlovy vily, kterou dlouhá léta využíval okresní úřad.

Po jeho zrušení se do ní nastěhovalo obvodní oddělení policie, ta však budovu před dvěma lety opustila. Stát ji proto letos bezúplatně převedl na Generální finanční ředitelství.

V jednu chvíli mělo o budovu zájem i Moravské zemské muzeum, které si v ní chtělo udělat depozitáře. Podle starosty Svitav Davida Šimka je dobře, že ve městě přibývají úřednická místa.

„Na druhou stranu mě mrzí, že se dva roky před tím ze Svitav odstěhovali celníci do České Třebové, kde se připravuje velká rekonstrukce celního úřadu. Ukazuje to na nekoncepčnost státní politiky nejen kvůli do budoucna uvažovaným jednotným inkasním místům,“ naráží David Šimek na připravovanou spolupráci finanční a celní správy v rámci boje proti daňovým únikům.

Podle celníků má Celní úřad pro Pardubický kraj své územní pracoviště v České Třebové, přesun byl tedy zapříčiněn změnou legislativy. Jejich mluvčí se proti slovům svitavského starosty ohrazuje.

„Tvrzení starosty města Svitavy Davida Šimka o tom, že se celníci odstěhovali ze Svitav, nejsou pravdivá. Svou budovu totiž celní správa neopustila, využívá ji pro potřeby dohledových činností a pro další účely plynoucí ze svěřených kompetencí. Dokonce zde po určitou dobu celníci poskytovali servis pro tamní vývozce, kteří tak nemuseli pro vyřízení některých celních dokladů dojíždět do České Třebové. Po čase však byla tato služba pro malý zájem ze strany dopravců a obchodní veřejnosti zrušena,“ uvedl mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Celní správa tedy stále působí ve Svitavách, ač v omezenějším rozsahu než v minulosti. „Již nyní spolupracuje s finanční správou při potírání daňových podvodů v tomto regionu,“ dodal Kánský.