Dušan Salfický se takto uměl radovat z úspěchů na ledě. Fanoušci Dynama věří, že bude mít důvod k obdobným reakcím při úspěších na svém manažerském postu v hokejovém klubu.

Dušan Salfický se takto uměl radovat z úspěchů na ledě. Fanoušci Dynama věří, že bude mít důvod k obdobným reakcím při úspěších na svém manažerském postu v hokejovém klubu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

ANALÝZA: Dynamo míří k lepším časům, nejdřív ale přijdou turbulence

  • 5
Redakce MF DNES v analýze odpovídá na pět klíčových otázek, které se týkají budoucnosti hokejového klubu Dynamo Pardubice. Ten se rozhodl prodat městu jeho většinový majitel, podnikatel Roman Šmidberský.

Už v půlce prosince pardubičtí zastupitelé rozhodnou, zda koupí zpět majoritní balík akcií hokejového klubu. Zatím vše nasvědčuje tomu, že na nabídku Romana Šmidberského politici kývnou. Podnikatel chce po městě celkem 25 milionů korun, a hlavně jeho nabídka platí jen do konce roku. Co očekávaná transakce bude znamenat pro další vývoj těžce zkoušeného Dynama, naznačuje pět odpovědí na pět klíčových otázek, tak jak předkládá MF DNES.

1. Je prodej klubu jistý? Zřejmě ano

Už to, že zastupitelé před týdnem schválili záměr klub koupit, naznačuje mnohé. Primátor Martin Charvát podal zprávu o možnosti koupit zpět hokej takovým způsobem, že většina politiků si jeho slova přeložila následovně: Pokud Dynamu nepomůžeme, dopadne to s ním hodně špatně.

Jelikož je v Pardubicích hokej fenomén, který každý rok pobaví desítky tisíc diváků, těžko si představit, že by většina zastupitelů riskovala možný sestup, nebo jiné kardinální problémy „rodinného stříbra“, jak klubu rádi přezdívají.

2. Je ideální čas na změnu majitele? Jak se to vezme

Z dlouhodobého hlediska se nějaká změna v HC musela odehrát. Je to obehraná písnička, ale stále pravdivá - klub stál a padal se jménem generálního manažera Zbyňka Kusého. Po jeho dosud nevysvětleném vyhazovu na jaře 2012 nabral klub kurs strmě dolů a stále se nedaří otočit směr. Z tohoto pohledu je zamýšlený prodej dobrým krokem. Horší je to už s konkrétním načasováním. Extraliga je zhruba v polovině a Pardubice v ní tvrdě bojují o odvrácení hrozby těžkých bojů o záchranu. V této chvíli by určitě bylo pro vedení, trenéry i hráče lepší, soustředit se jen a jen na hokej, a ne na věci, které nemohou ovlivnit, ale které budou mít dopad na jejich profesionální budoucnost. Z tohoto důvodu se zdá logické poslechnout požadavek Šmidberského a prodej co nejrychleji uzavřít.

3. Je nabídka majitele fér? Ano, pokud je konečná

Zakladatel známé autodopravy kupoval Dynamo od města v roce 2008 za 25 milionů korun.

Od té doby klub vybojoval dva tituly a jeden bronz. Navíc alespoň podle slov Šmidberského je celá organizace finančně stabilizovaná. Jeho požadavek na 12,5 milionu za akcie a 12,5 milionu za půjčky, které Dynamu dal, se tak zdá fér.

Vše má ale jeden háček a tím je skutečné ekonomické zdraví Dynama. To se nedá zjistit jinak než pečlivou analýzou účetnictví. Politiky tak čeká těžké rozhodnutí: buď budou věřit Šmidberskému, že klub je v pořádku, a tím budou riskovat vypadávání kostlivců ze skříní, nebo budou trvat na rozboru situace, ale pak nemají šanci stihnout termín prodeje do konce roku.

4. Kdo se o klub bude starat? Salfický, Čáslava a Šuda

Kdyby před rokem náhle nezemřel Zbyněk Kusý, vše by bylo jednoduché. Zástupci města by za ním zajeli, odprosili by ho na kolenou a on by po chvíli váhání vzal dohled „nad svým dítětem“ zpět. Takto radní musí hledat jiné šéfy a zdá se, že už je mají. Post generálního manažera se rozdělí na ekonomickou a sportovní část. O tu první se bude starat menšinový akcionář Jaroslav Šuda, o tu druhou bývalý reprezentační brankář Dušan Salfický a současný obránce Dynama Petr Čáslava. Oba dva mají přitom za sebou velmi úspěšné kariéry, takže pro ně nebude problém odkoupit i část akcií, a pomoci tak městu s nákupem klubu. Jisté to není, ale zvolený model by mohl fungovat.

5. Jak dlouho bude město klub vlastnit? Dlouhé roky

Zatím se radní tváří, že by klub koupili tak na dva roky, dali ho dohromady a posunuli solventnímu zájemci. Scénář zní pěkně, ale s úspěchem se dá pochybovat o jeho naplnění. Když město zachraňovalo klub v roce 1998, plán byl úplně stejný. Nakonec se kupec hledal jedenáct let. Teď to bude podobné. Sice se zdálo, že by Dynamo mohl rychle koupit Petr Hemský za pomoci financí svého syna Aleše, ale podle reakcí z radnice tato varianta spíše padla. Hledat se tak musí dál a v době, kdy je český profesionální sport jen černá díra na peníze, to nebude vůbec snadné. Navíc z hokeje se stane opět politika a to při současné vyhrocené atmosféře na radnici neznamená přílišné naděje na komplikovaná rozhodnutí.

K tomu se už za necelé dva roky konají komunální volby, které proces přeprodeje bezpochyby zbrzdí.