Na vrchním padělku je dobře patrné, že mu chybí ochranné prvky.

Na vrchním padělku je dobře patrné, že mu chybí ochranné prvky. | foto: Martin Švec, MAFRA

Dva studenti grafiky kopírovali bankovky, doma je schovávali v učebnicích

  • 9
Dva maturanti z Pardubic si chtěli finančně přilepšit, ovšem místo brigády zvolili cestu zločinu. Na obyčejné kopírce množili bankovky, což jim delší dobu vycházelo. Policisté je ale v minulých dnech dopadli. Oběma hrozí až osmileté vězení.

Klec spadla po návštěvě jednoho z barů, kde mladíci chtěli utratit další falešné peníze. Do podniku však přišli v době, kdy už v něm nebyli téměř žádní další hosté.

Před zavírací dobou měl barman více času, záměr mladíků odhalil a zavolal policii. Kamarádi, kteří oba studují grafické obory, zapírali, že by o původu padělků něco věděli. Snažili se policistům namluvit, že je dostali v jiných podnicích. Realita ale byla jiná. Platili s nimi totiž několik měsíců na více místech po městě.

„Vybírali si místa s horšími světelnými podmínkami, jako jsou vietnamské obchody a bary. Platili ovšem i v trafikách. Obvykle nakupovali alkohol a cigarety,“ uvedl vyšetřovatel Petr Konvalina. Do obchodů s lepší kontrolou bankovek si netroufli.

Mladíci přitom byli amatéři. Sami vyšetřovatelé uvedli, že nešlo ani tak o padělání, jako kopírování. Přesto se mladíkům podařilo dostat do oběhu téměř dvě desítky kusů s nominálními hodnotami 100, 500 a 1000 korun. První falešnou stokorunu přitom udali už v lednu.

„Bylo to nezvyklé, protože padělatelé se obvykle soustředí na bankovky nominálně vyšších hodnot,“ uvedl vedoucí odboru hospodářské kriminality Petr Syrovec.

Když studentům vše prošlo, rozhodli se rozšířit svoji činnost i na vyšší nominály, kterých nakonec byla nalezena většina.

„Používali běžnou multifunkční tiskárnu a kancelářský papír. Žádný počítač. Dělalo jim problém spárovat rub a líc. Šlo o velmi jednoduché kopírování. Nesnažili se ani napodobit žádné ochranné prvky,“ poznamenal Konvalina.

Kromě vodoznaku tak padělky postrádaly i ochranné kovové proužky. Navíc byly rozměrově menší, než originály, což bylo ovšem poznat až při srovnání. Na první pohled nebyla menší velikost tolik patrná. „Barevně ale byly poměrně zdařilé,“ podotkl Konvalina.

Peníze doputovaly i za hranice kraje

Policisté ohodnotili padělatelský „výkon“ mladíků čtvrtým stupněm nebezpečnosti na pětibodové stupnici, která je stejná jako ve škole. Nešlo tedy o příliš zdařilou tvorbu.

Do oběhu se nicméně i tak dostalo 19 kusů. Peníze přitom putovaly nejen v rámci Pardubic. Jedna bankovka totiž byla zajištěna i v Potštejně v sousedním Královéhradeckém kraji. Dalších patnáct jich policisté zadrželi při domovní prohlídce, kde je měli mladíci rozpracované a stačilo je už jen vystřihnout.

„Peníze měli vytištěné a uschované v pracovních sešitech i u vysvědčení,“ řekl Konvalina. Jeden z mladíků se přitom snažil policistům namluvit, že u něho stejně nic nenajdou. V tom se ale mýlil.

Jeden ze studentů se ke všemu přiznal a nyní je obviněný z výroby, padělání a distribuce bankovek, za což mu v případě odsouzení hrozí tři až osm let za mřížemi. Pravděpodobně však vyvázne s podmínkou. Druhý účast na trestné činnosti nadále popírá.

V posledních letech byl trend padělání peněz v kraji sestupný. Ještě v roce 2010 registrovali policisté sto případů, loni jich bylo „jen“ osmnáct. Obvykle mají pachatelé problémy s již zmíněnými ochrannými prvky.

„Stříbrný proužek se třeba snažili ručně domalovat. Jindy jsme zase objevili, že na výrobu použili úzký proužek z vánoční dekorace,“ dodal Konvalina.