V pardubických Tyršových sadech začali dřevorubci v těchto dnech kácet 69...

V pardubických Tyršových sadech začali dřevorubci v těchto dnech kácet 69 nemocných či nebezpečných stromů. Práce jsou součástí projektu revitalizace parku za zhruba 90 milionů korun. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Dohady o stromech v Tyršových sadech skončily. Kácení začalo

  • 4
Řev motorových pil vycházející z Tyršových sadů v Pardubicích definitivně uzavřel čtyřletý spor vedení města s lidmi, kteří byli proti masivnímu kácení. Aktivisté nakonec svými protesty zabránili poražení asi 130 stromů.

V pardubických Tyršových sadech začali dřevorubci kácet 69 nemocných či nebezpečných stromů. Práce jsou součástí projektu revitalizace parku za zhruba 90 milionů korun. Při obnově Tyršových sadů bude vysazeno 204 vzrostlých stromů.

Vedení město dlouho nevědělo, zda bude moci tyto stromy porazit.

„Revitalizace Tyršových sadů je naplánována tak, aby se obešla i bez kácení těchto stromů. Během příprav revitalizace jsme nevěděli, zda povolení na kácení dostaneme, či nikoliv. Naštěstí nám ho úřad v Přelouči vydal,“ uvedl náměstek primátorky František Brendl, podle něhož jde o nebezpečné, nemocné a dosluhující stromy.

Kvůli rozsahu kácení zeleně se revitalizace parku výrazně zdržela. Ochránci přírody projekt dlouho blokovali, nakonec dosáhli snížení počtu kácených stromů. Poražení kmenů zajistí Služby města Pardubic.

„I když se nám nepodařilo dosáhnout radikálnějšího snížení počtu kácených stromů pro udržení přírodního rázu parku, nejsme z celkového výsledku zklamáni a výsledek považujeme za úspěch našeho sdružení,“ uvedl před časem Jaroslav Svoboda ze sdružení Chráníme stromy.

Tyršovy sady město revitalizuje s pomocí evropských dotací. Práce mají být hotovy do konce června příštího roku. Stavbaři musejí oblast odvodnit, poté centrem parku z roku 1931 povede promenáda, bude tam velké dětské hřiště a prostor pro společenská a kulturní setkání. Z projektu byl v minulosti vyjmut kvůli nákladnosti potok a také kavárna.

Odpůrci úprav v minulosti kritizovali vysokou cenu projektu. Nelíbili se jim například lavičky z tropického dřeva za 70 tisíc korun za kus, betonová promenáda za 12 milionů korun nebo mramorové schodiště za osm milionů korun.

,