Rozhledna Bára u Chrudimi

Rozhledna Bára u Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dřevěná Bára u Chrudimi je nejhezčí rozhlednou Pardubického kraje

  • 8
Ačkoliv je okolí Pardubic a Chrudimi spíše rovinaté, rozhledna Bára stojí na kopci a je z ní při dobré viditelnosti vidět na Chrudim, Pardubice i vzdálený Hradec Králové. Právě tuto rozhlednu jste zvolili jako nejhezčí Pardubického kraje. Vybrat jste mohli ze sedmi, které nominoval odborník Jan Nouza.

Krajské kolo o nejhezčí rozhlednu Pardubického kraje bylo tajné, hlasovat jste mohli do středy 3. srpna do dvanácti hodin. Dvě rozhledny s nejvyšším počtem hlasů postupují do celostátního kola. Za Pardubický kraj je to Bára u Chrudimi a Křížová hora u Červené Vody. Jméno té nejkrásnější se dozvíte v úterý 9. srpna.

Které rozhledny se dostaly do celostátního kola

Rozhledny do ankety nominoval odborník Jan Nouza, autor televizního pořadu o rozhlednách. Snažil se vybrat zajímavé rozhledny, které budou rozmanité jak architekturou, tak místem, na kterém stojí a dobou vzniku.

Výsledky ankety o nejhezčí rozhlednu kraje - zde

Rozálka u Žamberka

Rozhledna Rozálka u Žamberka

Rozhledna postavená na kopci o nadmořské výšce 470 metrů nad mořem má zajímavou architekturu. Je postavená do tvaru husitské hlásky podle vzoru rozhledny Hýlačka u Tábora.

Z plošiny kryté dřevěné rozhledny z roku 1932 je vidět na Orlické hory, město Žamberk nebo Bukovou horu.

Suchý vrch v Orlických horách

Rozhledna na Suchém vrchu v Orlických horách

Rozhledna a bývalá vodárenská věž z roku 1932 je součástí Kramářovy chaty, která už několik let čeká na opravu po požáru.

Betonová rozhledna prošla během let mnoha úpravami, poslední proběhla v roce 1986 a rozhledna při ní dostala charakteristický tvar hřibu. Po výstupu 130 schodů se návštěvníkům otevře široký výhled do okolí, je vidět například až na Praděd v Jeseníkách.

Lázek u Lanškrouna

Rozhledná Lázek u Lanškrouna

Kopec Lázek u Lanškrouna, který je nejzápadnějším výběžkem Jeseníků, má zajímavou historii. První rozhledna tu stála už v roce 1912, kvůli poloze byla ale sudetských Němců a dlouho nevydržela.

Jan Nouza

Vysokoškolský profesor na Technické univerzitě v Liberci. Jeho koníčkem je turistika, zejména pak poznávání rozhleden.

Je autorem televizního seriálu Rozhlédni se, člověče a publikací Rozhledny Čech, Moravy a Slezska a Rozhledny na prahu 21. století.

Vytvořil i nejstarší české stránky mapující naše a zahraniční rozhledny (stránky najdete zde).

Současnou dřevěnou stavbu postavil Klub českých turistů v roce 1933. K rozhledně se turisté dostanou pohodlně, až na vrchol totiž vede asfaltová cesta, po níž lze vyjet autem.

Andrlův Chlum u Ústí nad Orlicí

Rozhledna Andrlův Chlum

Na kopci nad Ústím nad Orlicí stály postupně dvě rozhledny, obě však byly postupně zničeny. V roce 1996 se místní sdružení zasloužilo o výstavbu současné telekomunikační věže s rozhlednou v jednom.

Podle některých odborníků rozhledna začala éru multifunkčních železných věží. Každoročně se na ní také pořádá hasičská soutěž v běhu do vrchu.

Jarošovský kopec u Budislavi

Toulovcova rozhledna na Jarošovském kopci u Budislavi

Poměrně nová rozhledna z roku 2002 je první ze série rozhleden, které na Chrudimsku vybudovalo občanské sdružení Toulovcovy maštale.

K rozhledně za 340 tisíc korun se lidé dostanou snadno, stojí totiž přímo u silnice. Za jasného počasí je odtud vidět Chrudim, Toulovcovy maštale, Orlické hory, Žďárské vrchy a mimořádně i Jeseníky.

Křížová hora u Červené Vody

Rozhledna na Křížovém vrchu u Červené Vody

Odborník na rozhledny Jan Nouza hodnotí tuto stavbu jako esteticky velmi vydařenou. Železobetonová rozhledna netradičního vzhledu je vysoká 25 metrů a otevírala se v roce 2007.

Majestátní věž se za krátkou dobu své existence stala dominantou okolí. Vyrostla na tradičním výletním i poutním místě, kde na začátku dvacátého století stála turistická chata a konaly se tu poutní slavnosti.

Stavba rozhledny byla složitá, protože za špatného počasí se na vrchol kopce nedostala nákladní auta se stavebním materiálem a také přivedení elektřiny v prudkém svahu nebylo jednoduché. Na dlažbě pod rozhlednou je načrtnutý půdorys původního kostela, který na místě stával.

Rozhledna Bára u Chrudimi

Rozhledna Bára u Chrudimi

Správný název rozhledny je vlastně Bára dvě, protože první rozhlednu ve tvaru komolého jehlanu zničilo v roce 2008 tornádo. Současná rozhledna má stejný tvar, ale měla by být pevnější.

Rozhlednu tvoří modřínová prkna z chrudimských lesů vyskládaná na sebe, proti větru by rozhlednu měl chránit systém lan a brzd. Na vrchol se lidé dostanou po úzkém točitém schodišti a je odtud vidět při dobrém počasí až na Hradec Králové.

Hlasování v ostatních krajích