Výuka mladé baletky vyjde na stejné peníze jako nadějný fotbalista.

Výuka mladé baletky vyjde na stejné peníze jako nadějný fotbalista. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Fotbal nebo tanec? Je to jedno, připravte si 7,5 tisíce korun za rok

  • 1
Rodiče se během září kvůli kroužkům postupně mění v taxikáře a v oslíčka otřes se. Všechny aktivity dětí stojí čas a peníze. A paradoxně platí, že čím úspěšnější potomek je, tím je to pro rodiče náročnější.

Se začátkem školního roku přibyla rodičům jedna velká starost. Kroužky pro děti. Výběr se odvíjí jednak od dětských tužeb, které se často mění, dalším faktorem, který každý rodič zvažuje, je cena a časové možnosti.

A to často nejen dítěte, ale i samotných rodičů, kteří se o víkendech promění v taxikáře a fanklub svých ratolestí. Nejčastější volbou školáků bývá fotbal a tanec. Kolik zaplatí rodiče, aby měli doma fotbalistu, a kolik je bude stát malá tanečnice?

Pokud rodiče chtějí vzít fotbalovou dráhu svého syna velmi vážně, zamíří v Pardubicích do druholigového FK Pardubice. Nejmladším fotbalistům je tu pět let, ale dveře mají otevřeny i děti menší. Ceny jsou odstupňovány podle věku od tisíce korun za ty nejmenší až po 1 700 za přibližně desetileté fotbalisty na půl roku.

"V ceně jsou tréninky dvakrát týdně pro ty starší ročníky 2002, 2003, mladší trénují jednou týdně. Dále všechny pomůcky jako balony, překážky, švihadla, kvalitní hřiště a od listopadu pronájem v tělocvičnách nebo na umělé trávě. Ročníky 2004 a starší z toho mají hrazen i autobus na všechny zápasy a na soustředění," uvedl šéftrenér přípravy Martin Schejbal.

Jednou ročně vyrazí všichni na týdenní soustředění. Jeho cena je do 3 000 korun. Dalším pravidelným finančním nákladem spojeným s fotbalem je vybavení. "Stačí normální trenky, tričko, které dnes běžně pořídíte třeba s nápisem Ronaldo, a kopačky. Menší děti potřebují i chrániče," uvedl Schejbal.

Ceny kopaček se pohybují od 700 do 1 300 korun, přičemž zvláště menší děti, které rostou jako z vody, budou mít větší spotřebu. Kromě tréninků objíždějí fotbalisté soutěže.

"Je to časově i fyzicky hodně náročné. Čtyři nejstarší ročníky odehrají každý měsíc devět soutěžních utkání krajské miniligy, mladší hrají pouze přáteláky, nejmenší pouze trénují," řekl Schejbal. Podtrženo sečteno desetiletý fotbalista v FK Pardubice přijde rodiče ročně na přibližně 7 500 korun.

Rodiče musí investovat i pochopení a spoluúčast

V Ústí nad Orlicí ve fotbalovém klubu TJ Jiskra zaplatí rodiče za pololetí poplatek 500 korun. Dítě chodí trénovat třikrát týdně, s šéftrenérem oddílu si může zaplatit individuální extra tréninky.

"Člen žákovského týmu absolvuje minimálně 26 utkání za rok, v zimě pak halové turnaje, přípravky hrají soutěže turnajovým způsobem v okrese i kraji, v zimě také halové turnaje. Fotbal je dnes prakticky celoročním sportem. Mimo zápasy v oddíle jsou talentovaní hráči povoláváni do okresních i krajských výběrů, kde přibývá tréninků i zápasů," vyjmenoval sekretář fotbalového klubu TJ Jiskra Ústí nad Orlicí.

"To vše nelze bez pochopení a spoluúčasti rodičů. Problémy jsou v tom, že dnes je spousta neúplných rodin, kde leží výchova na matkách, a to bývá často limitem, o víkendech například cesty k prarodičům, problém s dopravou na utkání i tréninky a tak dále," dodal. Pololetní zápisné pro fotbalovou mladší přípravku v Chrudimi stojí 1 200 korun.

Společenský tanec i street dance stojí přes devět tisíc

Zájemci o tanec mají na výběr nepřeberné množství škol a stylů a tanec již zdaleka není pouze ženskou doménou. V pardubické taneční škole Jitky Boháčové se uplatní příznivci společenského tance od pěti let. Předškoláci zaplatí za pololetní výuku jednou týdně 1 200 korun, školní děti 1 300 korun.

"Na hodinu jim stačí normální sportovní oblečení, dívky mají sukni a cvičky nebo taneční boty. Dětské taneční boty stojí přibližně 1 500 korun," uvedla lektorka Jitka Boháčová. Na soutěže, které podle šikovnosti mohou páry objíždět po půl až tři čtvrtě roce tréninků, si tanečníci nechávají šít kostýmy.

"Pro desetiletou dívku se dají soutěžní šaty pořídit do 5 000 korun. Stačí jí tak jedny až dvoje do roka," dodala Boháčová. Taneční soutěže se po republice konají každý víkend, záleží na časových možnostech dětí a rodičů. Páry, které soutěží a mají zájem, si mohou platit navíc individuální tréninky. Za tanečnici zaplatí rodiče ročně přibližně 9 100 korun plus náklady na cesty a startovné na soutěžích.

V dnešní době je tanec neodmyslitelně spjat s hip hopem a pouličními styly tance. Skupina T-bass učí street dance děti od čtyř let. Půlroční zápisné pro předškolní tanečníky stojí 1 000 korun za hodinu týdně, školní 2 250 za dvakrát hodinu a půl týdně, na druhém stupni si už žáci musí zaplatit 2 750 korun. Co rodiče připlatí na zápisném, ušetří na kostýmech.

"Vybíráme tak, aby móda korespondovala s tancem. Reagujeme na nejnovější trendy. Kostýmy mohou děti nosit i ven, jsou to mikiny, džíny. Takže se kostýmy pořídí od 300 do 1 500 korun," uvedl Zdeněk Zoloman z T-bass. Tanečníci T-bass vyrazí na 5 až 6 velkých soutěží ročně. V létě se zájemci zúčastní čtrnáctidenního soustředění s významnými evropskými a českými lektory, které vyjde na 3 500 korun.

"Soutěže jsou jenom padesát procent naší činnosti, ta další jsou divadelní představení, hudební klipy a další projekty," dodal Zoloman. Desetiletý tanečník street dance v T-bass bude rodiče za rok stát asi 9 500 korun.

Na kostýmu pro baletku se dá ušetřit, stačí dobrý nápad

Hodiny v pardubické ZUŠ Havlíčkova stojí na jeden školní rok pro přípravný ročník, který trénuje dvakrát týdně po jedné vyučovací hodině, 1 900. Starší baletky, které trénují dvakrát až třikrát dvě vyučovací hodiny týdně, zaplatí 2 200 korun ročně.

Stejně stojí i cvičební úbor na hodinu. Cena soutěžního kostýmu se odvíjí podle role, nápadu a šikovnosti rodičů.

"Dá se udělat jednoduchý kostým za korunu, zdobnější, propracovanější kolem tří tisíc korun i více. Náklady záleží i na šikovnosti baletky. Některé nejezdí na soutěže vůbec a některé jedou na pět až šest soutěží," uvedla vedoucí tanečního oboru Havlíčkovy ZUŠ Lenka Demlová.

Výlohy na dopravu na soutěže a startovné si žáci hradí sami, škola se ale na ně snaží občas přispívat. Roční náklady na jednu baletku, která spotřebuje jen jedny piškoty a jedny špičky a pořídí si jeden lepší kostým, dosáhnou 7 500 korun plus peníze na dopravu a startovné.