Všichni kandidáti slibují v programu, že veřejné zakázky už budou průhlednější. Ilustrační foto

Všichni kandidáti slibují v programu, že veřejné zakázky už budou průhlednější. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Do zakázek uvidíte přes internet, slibují ve městech před volbami

  • 0
Ať už volby dopadnou jakkoliv, jedno je skoro jisté. Pardubice i další města začnou nabízet veřejné zakázky průhledněji a všem zájemcům. Informace o nich budou proudit přes internet.

Skončit by měla výběrová řízení, do kterých města zvou předem vybrané a často i předem dohodnuté firmy. Požadují to nejen nové strany, ale i ty, co řídí města posledních dvacet let.

Změny nejsou vyloučeny ani v Pardubicích, kde politici nad kritikou neprůhledných výběrových řízení po léta jen mávali rukou a teprve letos se trochu polepšili.

"Rozhodně chceme výběrová řízení zpřísnit, většina stran to má ve svém volebním programu a dost by mě překvapilo, kdyby se některá shodila tím, že by na to nepřistoupila. Na kraji tento systém funguje a nevidím důvod, aby nefungoval i na radnici. V každém případě se dá na zakázkách ušetřit dost peněz," řekl lídr pardubické ČSSD do komunálních voleb Jindřich Tauber.

Už současný zadávací řád je od letošního jara průhlednější, zakázky nad dva miliony korun jsou již na internetu zveřejňovány, ale ty pod dva miliony jsou jen na úřední desce. To však podle Taubera nestačí.

Naopak lídr ODS Alexandr Krejčíř si toto vylepšení pochvaluje: "U menších zakázek chceme dát příležitost firmám z Pardubic a blízkého okolí, aby se podílely na opravách malého rozsahu. Místní firmy si úřední desku mohou přečíst a nemyslím si, že někdo z Karlových Varů si přijede číst úřední desku."

Náměstek primátora zároveň upozorňuje, že není vše jen černé nebo bílé, po větším otevření šancí přes internet se sice hlásí více firem, ale některé po vítězství odstupují, zřejmě zkoušely obchodovat s dalšími firmami se svým umístěním.

Přidávají se i menší města

Stejně jako v Pardubicích, také v Ústí nad Orlicí je šance na změny. Po dalším zprůhledňování veřejných zakázek volá jak opozice, tak i některé z radničních stran.

"Pokud budeme mít vliv na vedení města, budeme chtít podle svého volebního programu výběrová řízení zprůhlednit," řekl například místostarosta Ústí nad Orlicí a lídr TOP 09 Luboš Bäuchel.

Rovněž starosta Litomyšle a tamní lídr ODS ve volbách Michal Kortyš chce prosadit zakázky na internet.

"Už to plánujeme zavést delší čas, hledáme hranici, které zakázky ano a které ne. Ne vždy je to vhodné. Je jasné, že cena je díky internetové aukci nižší, na druhou stranu nevíte, kdo na tu práci přijde," uvedl Kortyš.

Chrudim byla první

Zakázky na internet jako první v kraji dala Chrudim a okamžitě se jí to osvědčilo. Město tvrdí, že díky tomu ušetřilo mnoho desítek milionů korun.

"Díky zavedení výběrových řízení transparentně přes internet jsme za čtyři roky nemuseli vydat téměř 130 milionů korun. Jedna třetina projektových cen zůstala v kase města, za čtyři roky jsme realizovali stavebních akcí jako za pět let," řekl chrudimský místostarosta Petr Řezníček.

Dobré zkušenosti se zakázkami zveřejňovanými na internetových stránkách má také Pardubický kraj i radnice ve Svitavách nebo v České Třebové, kde jenom na opravě dvou ulic ušetřili letos při veřejném výběrovém řízení dva miliony korun.

,