Věž ve Vysokém Mýtě znovu obsahuje vzkazy budoucím generacím.

Věž ve Vysokém Mýtě znovu obsahuje vzkazy budoucím generacím. | foto: Městský úřad Vysoké Mýto

Do věže se vrátila schránka, je v ní speciální flash disk i slivovice

  • 2
Do opravované Choceňské věže ve Vysokém Mýtě, které lidé přezdívají Karaska, byla znovu uložena schránka, kterou při opravě věžní makovice nalezli stavbaři. Starosta František Jiraský a místostarosta Martin Krejza pak přidali vzkazy budoucím občanům města.

Opravenou a nově pozlacenou kovovou makovici a vyobrazení svatého Floriana řemeslníci osadili ve výšce kolem 20 metrů nad zemí. „Před dvěma měsíci jsme otvírali listiny, které na nás ve věži čekaly více než 130 let. Nyní jsme uložili nové dvě schránky,“ řekl starosta František Jiraský.

Jedna schránka obsahuje sdělení žáků první a druhé třídy Základní školy v Knířově, dále poselství městské kronikářky Aleny Korálové, městských radních, členů pěveckého sboru Otakar, divadelního spolku Šembera i předsedy Autoklubu Karosa.

Budoucím generacím také napsali studenti vysokomýtského gymnázia, kteří letos v květnu zvítězili s vlastnoručně sestrojeným robotem v mezinárodní soutěži RoboRAVE konané v USA.

Do schránky dali představitelé města i stříbrnou pamětní medaili, kterou Vysoké Mýto vydalo k 750. výročí založení města, bronzový odznak, současné mince, prázdninové číslo Vysokomýtského zpravodaje a také speciální flash disk, který by měl vydržet i extrémní podmínky.

„Data v něm obsahují fotodokumentaci města i městských akcí, film o letošním festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto a srazu stříkaček firmy Stratílek, záznam divadelní hry Noc na Karlštejně nastudované vysokomýtskými divadelními ochotníky, nejnovější CD pěveckého sboru Otakar, videozáznam s vítězným robotem, zápisy z jednání zastupitelstva a rady města,“ sdělila mluvčí radnice Marie Lněničková.

Dodala, že do věže putovaly i fotokopie dokumentů ze skleněné lahve nalezené před dvěma měsíci při snímání makovice z báně Choceňské věže, jejichž originály skončily v regionálním muzeu. „Také jsme do schránky vložili několik regionálních i celostátních periodik,“ sdělila mluvčí.

Choceňská věž

Svůj původní kamenný korpus ze 13. století si věž, kterou místní nazývají Karaska, zachovala až do dnešní doby, jen původní užší báň byla v barokní době nahrazena typickou širokou bání.

Vyhořela v roce 1569, 1700 a 1844. Roku 1614 zde byla zvonice, vězení a do roku 1700 tu měl byt i hlásný.

Původně, ještě v první polovině 19. století, u ní stávala brána (tzv. Choceňská) a ještě jedna, nižší věž (podobně, jak se to zachovalo dodnes u Pražské brány).

Menší boční věž i s bránou byla však roku 1844 zbourána, zůstala pouze Karaska.

Svou vlastní schránku vložila do makovice Choceňské věže i společnost H&B delta, která Karasku rekonstruuje. „Jsou v ní fotografie z prací na Choceňské věži, a protože jsme ze Vsetína, uložili jsme do schránky speciální vzkaz - lahev domácí valašské slivovice z roku 2013. Doufáme, že z ní budou mít ti, co ji otevřou, radost,“ sdělil stavbyvedoucí František Papšík.

Speciální nerezové tubusy pro vzkazy zhotovili žáci a pracovníci Integrované střední školy technické ve Vysokém Mýtě. Vzkazy byly napsány dokumentním inkoustem na papíru z Ruční papírny Velké Losiny, který by měl na rozdíl od současných psacích potřeb vydržet čitelný. Stavbaři makovici po vložení schránek nasadili na dřevěný hrot a připojili k horní části báně. Na ocelový trn, který vede z makovice, pak posadili korouhev v podobě svatého Floriana.