Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Trdla, MF DNES

Chrudim chce zaplnit průmyslovou zónu, do níž investovala 130 milionů

  • 1
Chrudim by měla v dohledné době zaplnit průmyslovou zónu západ v sousedství bývalé Transporty, jejíž vznik na přelomu tisíciletí provázely ostré spory a obvinění. Vedení města v úterý oznámilo, že 8 500 metrů čtverečních si chce koupit chrudimská firma Sofiko.

Společnost se zabývá zpracováním plechu a zatím má výrobní závod v Křižánkách na Žďársku. Prodej musí schválit ještě zastupitelstvo. S dalším zájemcem město jedná a zbývající pozemek si chce radnice nechat pro stavbu nového sběrného dvoru.

Společnost Sofiko, která o sobě tvrdí, že je největší výrobní firmou kuchyňského náčiní z nerezu, by měla v Chrudimi zaměstnat třicet lidí. Město za pozemky získá 5 milionů 270 tisíc korun.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček uvedl, že další prodej se připravuje. „Už proběhlo jednání s dalšími zájemci o odkoupení 4,2 hekaru, tím by v zóně zůstávalo minimum volných pozemků ve vlastnictví města,“ uvedl Řezníček.

Ještě letos má totiž získat 2,2 hektaru výrobce automobilových tlumičů KYB, který má na pozemky opční smlouvu.

Zbývající část zóny si město nechává jako rezervu pro vybudování druhého sběrného dvoru. Ten současný je totiž špatně přístupný a omezený prostorem.

„Pracujeme na záměru, ale není to tak, že chceme příští rok nový sběrný dvůr dělat. Toto místo je v našem vlastnictví a svou dostupností je optimální,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský.

Při nákupu pozemků u Transporty od soukromé firmy Agrospol Eco v roce 2000 byli zastupitelé přesvědčováni, že pořizují pozemky pro průmyslovou zónu, která přiláká investory v podstatě ihned. Ve skutečnosti trvalo roky, než město získalo přístupové cesty a připravilo potřebné sítě, aby mohli přijít investoři. Průmyslová zóna má rozlohu 33 hektarů. Působí v ní Dřevovýroba Ficek či výrobce tubusů pro větrné elektrárny Siag.

Chrudim dala za nákup pozemků přes 90 milionů korun a vybudovala tam infrastrukturu za více než 40 milionů. Starosta Řezníček uvedl, že náklady na vybudování průmyslové zóny by se městu měly vrátit a k „válečnému stavu“ z roku 2001 už není důvod.