Technohrátky mají mezi školáky úspěch.

Technohrátky mají mezi školáky úspěch. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Učiliště na odpis? Ne, do Králík se hlásí noví učni

  • 2
Přestože mělo několik nových učňů Středního odborného učiliště opravárenského v Králíkách na konci základní školy průměr známek 1,5, nešli na gymnázium nebo střední školu. Zvolili si učiliště, kde se „jen“ vyučí obrábění, získají svářečské průkazy i s evropskou zkouškou a řidičák na auto, náklaďák či traktor.

„Jednoho nového učně k tomu možná zpracoval tatínek, který se u nás také vyučil,“ říká ředitelka Středního opravárenského učiliště v Králíkách Petra Doubravová. „Ale sedmačtyřicet nových učňů už není náhoda,“ upozorňuje.

Rodiče pro děti nechtějí „špinavé“ řemeslo

Také její dvě nové třídy dokazují, že se zvyšuje počet mladých, kteří se chtějí vyučit nějakému řemeslu.

Nepatří tedy k těm, kterým ruční práce nevoní nebo je do gymnázií či na soukromé školy tlačí rodiče, kteří sami nikdy nestudovali a nechtějí, aby z jejich dětí byl dělník. Kvůli tomu klesaly učilištím a technickým odborným školám dlouhodobě počty žáků, přestože mnohé tyto školy dnes vyučují obory a řemesla na vysoké úrovni a čistě.

Také učilišti v Králíkách hrozilo kvůli trvajícímu poklesu počtu učňů na konci minulého roku sloučení se Střední školou obchodu, řemesel a služeb v Žamberku.

„Proti tomu jsme se rezolutně postavili i prosincovou demonstrací před krajským úřadem. Pak jsme se ale zase začali obávat nedostatku nových žáků. Zprávy o sloučení mohly fungovat jako antireklama. Ale byli jsme až překvapeni, kolik mladých lidí se k nám hlásí,“ říká ředitelka králického učiliště.

Vyudili jim klobásy ve školní udírně

Zvýšit zájem o králické učiliště možná pomohla i povedená propagační akce v květnu tohoto roku. Žáci základních škol z celého kraje odtud odjížděli s prsty umaštěnými od klobás a ulepenými od zmrzliny. Akce se odbyla jako součást projektu Technohrátky, který zábavnou formou představuje dětem devátých tříd základních škol, že řemeslo už dnes není špinavé, ale někdy až překvapivě zábavné a na úrovni.

„Hodně jsme přemýšleli, jak děti ze škol při této akci u nás zabavit a jak jim ukázat, k čemu všemu jsou naše řemesla dobrá. A tak jsme jim vyudili klobásy ve vlastnoručně ve škole vyrobené udírně,“ říká s úsměvem ředitelka učiliště, kde se vyučil například i český reprezentant ve snowboardcrossu Emil Novák. Od té doby pozoruje nárůst zájmu o jejich školu. Učně má nyní například i z Hanušovic či Rychnovska.

„Například jeden učeň Martin nenastoupí na nástavbu oboru, protože sehnal práci v textilním podniku Kümpers Textil v Těchoníně. Jeho vedoucí si ho chválí a dal mu i pěkný plat. Jiného žáka, který nastoupil na nástavbu oboru, si zase vyžádal na několik dnů předseda místního družstva, kde mají opožděné sklizně. Tak šikovného opraváře prý ještě neměl,“ říká ředitelka učiliště.