Pardubice

Pardubice | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Do dnešních Pardubic se podle nových plánů vejde dalších 20 tisíc lidí

  • 2
Zhruba tolik obyvatel, kolik má sousední Chrudim, se má podle nových územních plánů vejít do dnešních Pardubic. V katastru města se podle odborníků najde místo na nové byty, obchody, restaurace, sportoviště a další. A to vše bez likvidace zeleně a luk.

Na první pohled se těm číslům nechce ani věřit. V katastru města je možno využít 414 hektarů pro stavbu obchodů, restaurací, kin či jiných komerčních staveb. Dalších 226 hektarů je k dispozici pro nové výrobní haly a 113 hektarů půdy můžou zabrat sportoviště, dětská hřiště či cyklostezky.

"Volných a špatně využitých ploch, třeba bývalých průmyslových areálů, je ve městě obecně velmi mnoho. Pardubice se tak ke svému rozvoji vůbec nepotřebují rozpínat mimo své současné hranice," uvedla hlavní architektka města Petra Nacu.

Právě její radniční odbor teď tvoří nový územní plán města. Práce bude hotová až v roce 2015, ale už teď je jasné, že Pardubice mají šanci být mnohem atraktivnější než nyní. "Snažíme se při tvorbě tohoto dokumentu co nejméně zbytečně zasahovat do zeleně. V plánech je také třeba do města vtáhnout přístav, aby řeky více plnily hlavně svou rekreační funkci," říká Nacu.

Měly by vzniknout obchvaty města

Velký důraz je v závazné nové podobě města logicky kladen na dopravu. V územním plánu se tak počítá s jihozápadním, jihovýchodním a severovýchodním obchvatem města, který by měl vést ze sídliště Cihelna směrem na Dubinu. "Myslíme i na železniční medlešickou spojku, která by měla zjednodušit cestu vlakem do Chrudimi," řekla hlavní architektka.

Většinu lidí však zřejmě nejvíce zaujme, že by ve městě mohlo rapidně přibýt obyvatel. Podle architektů je totiž možné v Pardubicích postavit rodinné domy pro 4500 lidí. Dalších 12 tisíc by mohlo najít domov v činžovních domech a dalších zhruba pět tisíc lidí by bydlelo v objektech, které by sloužily žití i třeba obchodu.

Plán by měl být hotový v roce 2015

"Celkem odhadujeme, že by mohl počet obyvatel vzrůst až o 21 500. Je to dané především tím, že v katastru města, a to i v jeho centru, existuje mnoho přestavbových ploch. Třeba areál lihovaru či Prokopky na Palackého třídě," dodala Petra Nacu.

"Územní plán by tedy neměl vytvářet nové průmyslové zóny nebo nová sídliště, důraz bude kladen na využití stávajícího potenciálu. Chceme také posílit význam historického jádra města a soustředit se i na volnočasové aktivity a rekreační zóny," doplnil náměstek primátorky Martin Bílek.

Plán je takový, že už příští rok by měl být hotov koncept nového územního plánu, se kterým se v roce 2013 seznámí odborníci a široká veřejnost. Během roku 2014 bude prostor pro začlenění připomínek a v dalším roce by ho měli schválit pardubičtí zastupitelé.