Porotci hodnotili letos 42 vzorků v kategorii konzumní chléb vyráběný na

Porotci hodnotili letos 42 vzorků v kategorii konzumní chléb vyráběný na průmyslových linkách a v kategorii řemeslný chléb - ruční výroba. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Čerstvý bochník je víc než tácek zákusků, snažily se ukázat Dny chleba

  • 3
Pardubické výstaviště Ideon ve čtvrtek provoněl chléb. Konal se tam tradiční pekařský svátek Dny chleba 2013. Zúčastnilo se ho 400 pekařských odborníků.

"Český chleba je stále fenomén. Většina z nás, když přijedeme z dovolené v cizině, se k němu rádi vracíme. S čerstvým chlebem namazaným máslem jsme pak spokojení víc, než kdybychom dostali tácek zákusků," řekl například ředitel vysokomýtské pekárny Nopek Bohumil Štanglica.

Hlavními částmi programu byla soutěž Chléb roku 2013, výstava dodavatelů a odborný seminář. Jeden ze stovek chlebů posvětil biskup Josef Kajnek. 

"Chléb je dar, bez něhož si nedovedeme představit každodenní život," řekl. Podle něj dodává důležitost a pravdivost i známému ceremoniálu podávání chleba se solí význačným hostům.

V úvodu programu nechyběl ani příslib svazu pekařů a cukrářů o pomoci všem českým pekárnám, které byly postiženy povodní.

Chlebová numerologie

8 Cena českého chleba je osmá nejnižší v Evropské unii

19 Počet ročníku setkání pekařů v Pardubicích

23 korun činí průměrná cena za kilogram chleba

42 Počet vzorků v soutěži Chléb roku 2013

42 kilogramů na osobu a rok činí průměrná spotřeba chleba v ČR (klesá hlavně kvůli vyšší nabídce pečiva a těstovin)

700 Počet pekáren v ČR

1 000 Tolik korun utratí ročně průměrný Čech za chléb

290 000 tisíc tun chleba vyrobí pekárny ročně

1 000 000 kusů chlebů denně chrlí všechny české pekárny

Vedle soutěže a ochutnávek desítek druhů chleba i odborného semináře nabídl program tradičně také výstavu dodavatelů pekáren. Návštěvníci se mohli přesvědčit o parametrech moderních pecí či balicích strojů, o kvalitě a chuti třeba bulky ze směsi z hroznových jader, nové směsi pro výrobu celozrnného pečiva či chleba z ječmenné mouky.

"Ječmen je antická obilovina, už gladiátoři byli krmeni ječmenem. Navíc je mnohem zdravější než pšenice," propagoval svůj výrobek Pavel Kratochvíl z Opavska.

Chcete rohlík s obrázkem autíčka? I takový byl k mání u firmy nabízející jedlé etikety na pečivo. Výrobci koláčů z jižní Moravy zase zájemce přesvědčovali, že se dnes již upouští od klasických náplní jako jsou mák, tvaroh či povidla a přechází se k žádaným "fresh" chutím meruňky, višně, hrušky či jiným náplním obsahujícím kousky ovoce.

Chléb však programu dominoval. "Jeho spotřeba v posledních letech klesala a činí 42 kilogramů chleba na osobu. Spotřebitelská cena která byla v dubnu 23 korun za jeden kilogram, je jedna z nejnižších v Evropě," řekl předseda pořádajícího svazu pekařů Jaromír Dřízal. Podle něj je výroba chleba královská pekařská disciplína a zároveň věcí prestiže.

O to víc se mohou radovat pekaři z pekárny Moravec v Moravské Třebové z udělení titulu Chléb roku 2013 v kategorii "Konzumní chléb roku". V kategorii "Řemeslný chléb roku" zvítězil chléb z pekárny Hepek společnosti Penam Brno.

Nechtějí unifikované výrobky

Pekaři dnes také řeší otázku, zda se udrží klasické způsoby pečení chleba.

"Obchodní řetězce by měly preferovat více kvalitu chleba než nízkou cenu, tak aby výrobci nebyli nuceni opouštět tradiční technologie, které jsou náročnější na čas a kvalifikaci pekařů. Byla by velká škoda, aby v zemi, která je pověstná výborným chlebem, byly zákazníkům v obchodech nabízeny pouze unifikované výrobky či v poslední době předražený chléb dopékaný ze zmrazeného polotovaru," dodal Jaromír Dřízal.

Podle pekárenského experta Jaroslava Albrechta se o vítězství v soutěži Chléb roku dělí klasičtí výrobci chleba s použitím kvasu s těmi moderními rovnocenně. I když je výroba klasického chleba z různých důvodů složitější a dražší, přesto podle něj zcela nezmizí.

"Jsem přesvědčen o tom, že proces zániku klasického kvasu není zdaleka ukončen. Ale že ode dneška za 10 let bude v České republice stále pár pekáren, které budou na svoji metodu pyšné, budou fungovat jako pekařský skanzen a turisté k nim budou přijíždět a dívat se, jak se dělal chleba za socialismu," řekl Jaroslav Albrecht.