Lidé dnes a zítra rozhodnou koho chtějí mít na radnicích

Lidé dnes a zítra rozhodnou koho chtějí mít na radnicích | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Divoká kampaň politiků skončila. Voliči ukážou, zda fungovala

  • 0
Ve 14 hodin se otevřou volební místnosti ve všech městech a obcích v kraji. Volby ukončí nejdivočejší kampaň, jakou Pardubice pamatují. Zítra večer bude jasné, kdo ovládne radnice v kraji.

Logicky se nejvíce strany chystají na bitvu o velká města. V Pardubicích i Chrudimi probíhal v posledních týdnech ostrý předvolební boj, ve kterém nechyběly ani unfair prostředky.

VOLBY SLEDUJEME V ON-LINE REPORTÁŽI

"Je mi líto, že se věci z celostátní politiky dostaly až k nám do města," říká starosta pátého pardubického obvodu Jaroslav Kňava z ODS.

On i další pardubičtí politici vůbec nedokážou odhadnout, kdo se stane po víkendu vládcem na magistrátu i malých radnicích.

"Je to zcela nečitelné. Vždy jsem nějaké tipy měl, ale tentokrát vážně nevím, jak to dopadne. Nedá se to odhadnout," říká kandidát ČSSD na primátora Jindřich Tauber.

Politici jsou nejistí, lidé budou křížkovat

Nejistota politiků pramení hlavně z toho, že v komunálních volbách lidé mohou udělit tolik preferenčních hlasů, kolik má zastupitelstvo jejich obce členů. V případě Pardubic je tak k mání 39 křížků, kterými se na obřích arších rozdávají hlasy.

"Mám strach, že lidé budou křížkovat naše kandidáty, ale nebudou nás volit jako stranu a my se vůbec nedostaneme do zastupitelstva," říká lídr Sdružení Pardubáci František Brendl.

Kdy můžete volit

Volební místnosti se otevřou dnes ve 14 hodin, volit můžete až do 22 hodin.

V sobotu se volí od 8 do 14 hodin.

Do Senátu volí lidé z Pardubicka a Orlickoústecka.

Lidé ale mohou oba způsoby kombinovat. Možné je totiž u záhlaví strany zvolit partaj a navíc rozdat preferenční hlasy lidem z jiných kandidátek. Stejný způsob lze využít i ve volbách do obvodů, které se týkají jen Pardubic.

Navíc na dvou místech v kraji se letos volí do Senátu. Na Pardubicku obhajuje post Jiří Stříteský z ODS, jemuž bude konkurovat zřejmě nejvíce Jiří Málek. Za bývalým rektorem pardubické univerzity totiž stojí několik stran. Na Orlickoústecku bude o setrvání v Senátu usilovat Ludmila Müllerová z TOP 09. Proti ní stojí třeba známý odborář Jaromír Dušek.

Radnice budou muset v budoucnu šetřit

Ať už však zvítězí kdokoli, v příštím volebním období bude muset zřejmě šetřit. Mnoho měst totiž prošlo investičně nejbohatším obdobím, zadlužilo se a nyní bude muset obracet každou korunu. Je to tak například ve Vysokém Mýtě, České Třebové, Litomyšli nebo v Ústí nad Orlicí.

Pardubicko a Orlickoústecko bude volit i senátory

Jiří Stříteský má na Pardubicku sedm protikandidátů, Ludmila Müllerová na Orlickoústecku šest. Oba chtějí senátorské posty obhájit. Kdo proti nim stojí?

Kandidáti na Orlickoústecku:
Miloslav Soušek (ČSSD)
Richard Neugebauer (ODS)
Ludmila Müllerová (TOP+STAR)
Jaroslav Bajt (KSČM)
Petr Šilar (KDU-ČSL)
Jaromír Dušek (SPOZ)
Wesseln Toppisch (Suverenita)

Kandidáti na Pardubicku:
Jiří Komárek (ČSSD)
Václav Snopek (KSČM)
Jiří Stříteský (ODS)
Jiří Málek (VV)
Petr Janko (SPOZ)
Marta Lederová (Suverenita)
Miluše Horská (Nestraníci)
Vladimír Engelmajer (ČSR)

"Budovaly se tady megaakce, které spotřebovaly hodně peněz z městského rozpočtu. Příjmů je méně. Je teď potřeba opravovat komunikace a udržovat to, co jsme si postavili," uvedl lídr opozice v Ústí nad Orlicí Petr Hájek. Narážel tak na vybudování velkolepého náměstí Kociánka za 62 milionů korun nebo na rekonstrukci Hernychovy vily.

Podobný problém s chodníky a komunikacemi mají i v České Třebové. Tady postavili velký dopravní terminál. "Možná jsme pro velké projekty odsunuli běžné věci. Máme krásný terminál, ale na druhou stranu máme trochu problém, jak vypadají naše chodníky a silnice," řekl Josef Kopecký z ODS. Naznačil tak směr, kterým se radnice pravděpodobně bude muset v budoucnu ubírat.

Voličům může při výběru pomoci i přehled stran, který vyšel jako příloha úterní MF DNES. Přečíst si je můžete zde a zde.

Co chtějí politici změnit ve městech

Pardubice za sebou mají nejdivočejší volební období v porevoluční historii. Radnice se potýkala se skandály kolem prodeje hokeje či výletů radních na Floridu a do Madridu. Kandidáti chtějí především opravit třídu Míru a Tyršovy sady, které jsou slabinou centra města. Někteří se zasazují o zachování letního kina a chtějí zlepšit dopravu.

Politiky a obyvatele Svitav nejvíce trápí poněkud mrtvé náměstí. Chtěli by sem přivést více života prostřednictvím koncertů a různých kulturních akcí. Svitavám také chybí obchvat, který by odvedl dopravu z křižovatky dvou silnic první třídy z centra. Chlubit se město naopak může multikulturním centrem Fabrika nebo špičkově vybaveným stadionem.

Vedení Ústí nad Orlicí investovalo do nového náměstí a oprav Hernychovy vily, která se stala muzeem s reprezentativní zahradou. V budoucnu však bude město potřebovat čističku odpadních vod a nové chodníky, řešit se bude muset i doprava, hlavně parkování.

Politici z Chrudimi chtějí bojovat hlavně za obchvat a udržení tamní nemocnice. Ostatně obchvat slibují všechny strany už od počátku devadesátých let. V minulém volebním období Chrudim vylepšila odpočinkovou zónu v městských lesích, kde vznikly stezky, rozhledna a lanový park.

Litomyšli se podařilo dát lidem bazén, město také zachránilo gymnázium před rušením tříd a spojení nemocnice se svitavskou. Radnice se však zadlužila více, než chtěla. V budoucnu bude muset šetřit.

Česká Třebová vybudovala dopravní terminál za 330 milionů korun. Chybí jim ale opravené chodníky a silnice. V budoucnu chtějí politici opravit bazén, zrekonstruovat dům na náměstí, ve kterém má být muzeum.

Vysoké Mýto má za sebou investičně nejbohatší období. Vybudovali tu nový Domov pro seniory, zateplili mateřské školky, rekonstruovali sběrné dvory a regenerovali byty. Obyvatele však stále tíží doprava na frekventované silnici R35. Nové strany chtějí například vybudovat kamerový systém, zavést noční hlídky policie, lépe rozdělovat sociální dávky a dát víc peněz sportu.


,