Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Diváci na Králicku stále nemají digitální vysílání, televize jim zrní

  • 3
Vypnutí analogového vysílání odřízlo od televizního programu diváky v okolí Králík a Jablonného nad Orlicí. Kdo se chce dívat na televizi, musí si koupit satelit. Digitální signál je podle místních velmi slabý a kolísavý.

"Signál je nekvalitní, velmi kolísá vlivem počasí. Některé dny není signál vůbec zachytitelný, případně se obraz neustále rozpadá," stěžují si ve svém společném dopise starostové a starostky osmi obcí a dvou měst.

"V Moravském Karlově je signál mizerný, skoro nulový, nedosáhne sem vůbec. Zrnění je tak velké, že se na to nedá dívat. Nebývá, než instalovat satelity," řekla například obyvatelka jedné z osad Červené Vody Marie Davidová.

S výsledky měření intenzity signálu organizované Českou televizí lidé v této oblasti nesouhlasili, proto si obce připravily vlastní měření, které potvrdilo nekvalitní příjem. V centru měst je navíc přechod na satelitní systém problematický, regulativy památkové zóny nedovolují umístění satelitních přijímačů. Špatný signál z vysílače Praděd navrhují obce nahradit lepším, výměnou zařízení převaděče na Suchém vrchu.

"Vysílač Praděd pokrývá svým signálem velké území snad od Hronova po Hulín, ale my jsme ve stínu, takže když tady proběhlo počátkem roku měření, tak radiokomunikace zjistily, že jen 25 procent domácností je signálem pokryto dostatečně," řekl jablonský starosta Miroslav Wágner.

V problematických místech se staví dokrývače

Stížnosti Jablonného uznala i Česká televize. "Už jsme u Českých radiokomunikací objednali výstavbu digitálního dokrývače v místě stávajícího na okraji Jablonného nad Orlicí. Jeho spuštění je možné očekávat do 2 až 3 měsíců," uvedl systémový inženýr České televize Karel Moulík.

Urgence nekvalitního digitálního signálu se tedy nakonec vyplatila. Ale bohužel jenom u části obcí z těch, které si postěžovaly. Podle Karla Moulíka je pokrytí signálem na Králicku dostatečné, i když méně kvalitní. Budování dokrývače na Suchém vrchu, který dosahuje výšky téměř tisíc metrů nad mořem, Česká televize zatím nepodporuje. To se samozřejmě lidem na Králicku nelíbí.

"Když už lidé musí platit veřejnoprávní televizi drahé poplatky ze zákona, tak by měli mít nárok ji také vidět a slyšet," řekl králický místostarosta Antonín Vyšohlíd.

K místům se špatným příjmem signálu patří i Letohrad a jeho nejbližší okolí, kde se právě v těchto dnech dokončuje nový místní vysílač. České radiokomunikace televizní dokrývač umístěný nad místním zemědělským družstvem spustí ve čtvrtek příští týden.

Špatný signál je i v Letohradě, Dlouhé Třebové či Ústí nad Orlicí. V Ústí se situaci snažila řešit radnice nabídkou vlastní zpoplatněné kabelové televize.