Diskuze

Do Nasavrk míří novodobí Keltové nejen z Francie a Švýcarska

O víkendu oslavují ve skanzenu v Nasavrkách na Chrudimsku keltský svátek Lughnasad. Sdružení Boii tam vlastními silami udržuje oppidum a čeká až tisíce lidí. Přijedou, aby se dozvěděli více o keltské kultuře, řemeslech i duchovnu a prožili zde pohodový festivalový den.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nic proti zviditelňování Nasavrk, regionu to pomůže a třeba si někdo Železné hory oblíbí tak jako já a bude se do nich vracet i nadále, ale... Připadá mi trochu podivné hlásit se k národu, který tu žil před více než dvěma tisíci lety a o němž prakticky nic nevíme kromě toho, co jsme zjistili z vykopávek. Od římských historiků víme, že se toto etnikum jmenovalo Bójové, ale už vůbec není jisté, že mělo více společného s Galy, Britony a dalšími (dokonce ani jazyk toho etnika se nedochoval). O jeho zvycích toho víme jenom málo, co se týče svátků či náboženství, o tom nevíme vůbec nic. Novodobí "Keltové" si to odvodili od zvyků, které se praktikovaly někde v Irsku či Skotsku a které byly zaznamenány v době šíření křesťanství, ale vůbec není jisté, že byly totožné s tím, co bylo u nás. Archeologické záznamy o tomto etniku u nás mizí kolem přelomu letopočtu, od té doby se tu vystřídali Markomani&Kvádové (proč také někdo nedělá velké germánské slavnosti?) a Slované (a proč ne slovanské? - ostatně, o slovanské mytologii se toho neví o moc více než o té "keltské", byť si "novopohané" vymysleli celý panteon s Perunem a dalšími po vzoru římských bohů, a dokonce i magické rituály). Zvláště podivně působilo při oslavách 950 let od nejstarší zmínky o Chrudimi, že tam měli "keltskou" kapelu na tržišti se řemeslnými výrobky. Proč proboha keltskou? Když umřel Břetislav I., už u nás víc než tisíc let žádní "Keltové" nebyli.

0 0
možnosti

Fakt je ten, že u Nasavrk se to ještě dá chápat, když je tam na kraji Hradiště oppidum, ale podobná "keltománie" se rozšířila i jinde.

1 0
možnosti