Jediné Pardubice si na nových daních nepolepší

Jediné Pardubice si na nových daních nepolepší | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Díky novým daním města postaví školky i silnice. Kromě Pardubic

  • 0
Pokud poslanci schválí návrh zákona o rozpočtovém uspořádání daní, poteče do měst od roku 2013 ze státní kasy o 10 procent víc peněz, než doposud. Města by tak mohla postavit nová hřiště, školky, opravit chodníky a silnice. Jediné Pardubice na novince nevydělají.

Částka, o kterou se sdílené daně zvýší, bude v Pardubicích snížena o část příspěvků na školství a sociální péči. Pokud padne klasifikace měst podle velikosti, tak budou všechna sídla dostávat stejnou částku na obyvatele.

V krajském městě je ale oproti ostatním městům vyšší koncentrace škol a sociálních zařízení, a tak podle mluvčího magistrátu Ondřeje Tušla přijdou Pardubice o pět a čtvrt milionu korun.

V Chrudimi naopak rozpočet může nabobtnat o téměř dvacet milionů. "Pokud přijde období recese, zamýšlené zvýšení umožní pokrýt ztráty z propadu daní a náklady související se zvýšením DPH," uvedla vedoucí finančního odboru na chrudimské radnici Hana Vránová.

S novým zákonem podle ní město získá navíc 26 milionů korun, o osm ale přijde. "Konečné číslo, kterým si polepšíme, proto reálně čekáme ve výši do 18 milionů korun," dodala Vránová. Tato částka by mohla pokrýt asi čtvrtinu investičních akcí placených městem.

V Ústí nad Orlicí by si polepšili zhruba o dvacet milionů korun. "Příjem města z daní všeho druhu by se zvýšil ze sto čtyřiceti na sto šedesát milionů," konstatoval orlickoústecký starosta Petr Hájek. Dvacet milionů navíc by znamenalo, že tato částka pokryje polovinu investic financovaných městem. Které akce by si vÚstí mohli za tyto peníze dovolit?

Zákon má velkou šanci, říkají poslanci

"Představu samozřejmě máme, akcí máme připraveno dost a dost. Zmíním jen výstavbu nové mateřské školy v Hylvátech jako náhradu za dvě stávající, rekonstrukci sokolovny v Knapovci, revitalizaci sídliště Podměstí nebo postupné investice do areálu bývalé Perly," uvádí některé příklady starosta Hájek. Akcí k realizaci ale mají připraveno ve městě ještě daleko víc.

V České Třebové je vedení města spíše skeptické. "Zatím ještě zákon neplatí, tak je předčasné o úplně konkrétních číslech jakkoli spekulovat. I přesto, že to vypadá na první pohled velmi zajímavě, je třeba vzít v úvahu, že by se na jedné straně rozpočet zvýšil o 15 až 16 milionů, na druhé straně se nám sníží příspěvky na školství a sociální péči. Výsledkem je pak navýšení o nějakých deset milionů korun," uvedl starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

Že není schválení zákona o navýšení daní pro obce představa nereálná, jsou přesvědčeni nejen starostové, ale i samotní poslanci. "Nový zákon odstraní velké nerovnoměrnosti, skončí diskriminaci osmdesáti procent občanů v naší zemi, kteří žijí v menších sídlech," řekl MFD pardubický poslanec Jiří Skalický zvolený za sdružení TOP 09 a Starostové. V Pardubickém kraji by podle něj vydělala všechna města a také obce.

Velkou naději na přijetí dává zákonu i sociálně demokratický poslanec Václav Neubauer. "Cílem nového určení daní by měla být dlouhodobá stabilní dohoda, která formou zákona stanoví příjmy obcí i krajů tak, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi chudšími a nejbohatšími obcemi," uvedl.

Návrh zákona však podle něj čeká velká diskuse. I přesto ale poslanec věří, že naději na přijetí ve Sněmovně určitě má. „Otázkou však stále zůstává, v jaké podobě,“ dodal poslanec Neubauer.