Josef Čáp je v městském domě u nádraží spokojen a bojuje proti jeho demolici. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vzpurný nájemník možná ubrání činžák před demolicí, připustila radní

  • 24
Josef Čáp, jeden z posledních nájemníků městského domu na pardubickém náměstí Jana Pernera, dál bojuje s radními. Důchodce srdnatě hájí činžák před demolicí. A politici poprvé připustili, že může být úspěšný.

Vše se zdálo jasné. Na konci minulého roku pardubičtí zastupitelé schválili demolici bytového domu na náměstí Jana Pernera a své byty opustila drtivá většina nájemníků. Odstranění městského domu zdánlivě nestálo nic v cestě.

Jenže už v té době se proti radním vymezil Josef Čáp. Štukatér v důchodu začal nahlas bojovat proti tomu, aby šel dům k zemi. Odmítl se vystěhovat a udělá prý vše pro to, aby mohl ve svém domově zůstat.

„Rozhodně se nikam stěhovat nebudu. Demolice je podle mne špatným nápadem, proti kterému se je třeba postavit. Nikam nepůjdu,“ uvedl Josef Čáp.

Radní neberou jeho slova na lehkou váhu. V domě zůstaly poslední dvě rodiny, které nevyužily nabídku odstěhovat se do konce března za bonus 20 tisíc. Politici i úředníci magistrátu nyní mají najít cestu, jak co nejdříve dům vyklidit.

„Lhůta už posledním nájemníkům vypršela, takže magistrát začíná připravovat soudní výpověď,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, která však poprvé přiznala, že odpůrci demolice nakonec mohou slavit úspěch.

„Je zřejmé, že pokud se pan Čáp odmítne vystěhovat a bude dělat vše pro to, aby v domě zůstal, bude asi úspěšný. Je to pro nás celkově velká komplikace,“ řekla Dvořáčková.

Opozice: lidé mohli platit nájem ještě několik let

Radní by rádi místo po domu využili na stavbu autobusového terminálu B. Navíc říkají, že pokud dům zůstane stát, nebude v něm možné bydlet, protože 32 městských bytů nebude splňovat hlukové limity.

„Nyní už není možné stavět základy pro protihlukové zdi, oprava náměstí Jana Pernera je už příliš daleko. Mám obavy, že postoj pana Čápa bude stát město peníze navíc,“ doplnila náměstkyně.

Opoziční politici však naopak poukazují na to, že o peníze přišla městská pokladna kvůli tomu, že radní vystěhovali drtivou většinu nájemníků.

„Co si budeme povídat, pro stavbu terminálu B není připraveno vůbec nic. Nemáme pozemky, nemáme projekt, jestli se začne stavět někdy za pět let, tak to bude zázrak. Do té doby tam ti lidé klidně mohli bydlet dál a normálně platit nájem,“ uvedl zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec.

Ten chápe postup Josefa Čápa a chce ho v boji i podpořit. „Myslím, že bojuje za používání zdravého rozumu. Zvažujeme, že podáme na radní trestní oznámení kvůli tomu, že v případě demolice se nechovají s péčí řádného hospodáře,“ doplnil Lejhanec.

Politici z radniční koalice mají problém i s tím, že zastupitelé při hlasování už dvakrát odmítli dát na demolici potřebné peníze. Zdá se tak, že v prosinci schválená demolice, která má stát zhruba šest milionů, ztratila většinovou podporu.

„Neberu to v tuto chvíli jako prohru, katastrofu nebo tragédii. Nepovažuji demolici bytového domu za ukončenou kapitolu,“ uvedla náměstkyně Dvořáčková a její slova nelze vyložit jinak, než že se chystá stejný bod předložit zastupitelům ke schválení potřetí.

10. ledna 2017