Deep Purple na koncertu 14. února 2014 v Pardubicích

Deep Purple na koncertu 14. února 2014 v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Největší aplaus sklidili Deep Purple za Smetanovu Vltavu

  • 1
Britští Deep Purple dokázali v pátek nalákat do pardubické arény snad dvanáct tisíc fanoušků. Odměnou za rekordní návštěvnost byl profesionální koncert s písněmi z posledního, devatenáctého studiového alba Now What?!

Není divu, že byla hala přeplněná fandy v kožených bundách. Deep Purple ukázali, že se za šestačtyřicet let hraní naučili udělat pořádnou show, ve které jde však především o hudební výkon a nikoliv přidružené efekty, jako jsou obří projekce nebo plameny šlehající z pódia.

Deep Purple

Anglická rocková skupina byla založena v Hertfordu roku 1968. V její tvorbě docházelo ke spojení klasické hudby, jejímž propagátorem byl zejména Jon Lord, a hardrockových motivů, které prosazoval Ritchie Blackmore. Spojení těchto dvou druhů hudby oslovilo mladé posluchače první poloviny 70. let. Deep Purple tehdy patřili mezi nejlepší rockové skupiny a z tohoto období také pocházejí jejich nejlepší desky.

Zdroj: Wikipedie

I když, o jednu podobnou záležitost se postaral bubeník Ian Paice, který po řádném nažhavení publika nenápadně popadl paličky s barevnými světélkujícími diodami.

Do následně setmělé arény vystřihl několikaminutové pekelné sólo, ve kterém jeho paličky doslova kreslily barevné obrazce, takže nově příchozí návštěvník by si mohl myslet, že dorazil na bubenickou laserovou show.

Sólovou příležitost ostatně dostali během koncertu všichni členové kapely, kromě basáka Rogera Glovera. Během nich dokázali, že hard rock není drsný randál, ale i mistrná práce s melodií.

Kytarista Steve Morse tak předvedl parádní číslo s barokními postupy jak od samotného Bacha, až hala přestala dýchat, a následně se klávesákovi Donu Aireymu podařilo něco, co halu dojalo k mnohatisícovému vydechnutí údivem a následnému téměř zbourání haly.

V jeho samostatných klávesových výstupech najednou zazněly tóny důvěrně známé všem českým vlastencům: Smetanova Vltava.

Zpěvák Ian Gillan využíval podobná čísla svých muzikantů k pravidelnému odbíhání za paraván, který byl umístěný v zadní části pódia.

Těžko říct, zdali si tam chodil dát skleničku, jeho rozesmáté návraty by však o něčem takovém i svědčily.

Dlouhou chvíli za paravánem si krátil škádlením publika, tu vzduchem prolétla část dámského spodního prádla nebo se nad zástěnou objevil malý gong, který se přidal k ostatním hráčům.

To už ale zaznívaly písně nového alba jako Hell to Pay nebo starší kousky v podobě Lazy.

Takové ovace jako Smetana už však nesklidil ani nesmrtelný hit skupiny Smoke on the Water, i když i při něm se halou neslo obří nadšení a mnohatisícový chór.

Kapela dokázala bravurně vyřešit i filozofickou otázku, zdali dávat nejslavnější hit na konec koncertu, což ovšem dělá každý, nebo ho rozpustit mezi ostatní písně.

Britové se sice po Smoke on the Water s diváky rozloučili, po krátké, ale intenzivní žádosti o přídavek se však ukázalo, že koncert vlastně jede dál.

Deep Purple nehodili nadšeným divákům jednu kost v podobě přidané písně, ale ještě dobrou půl hodinu pokračovali. A došlo přitom i na sólové vystoupení basáka Glovera s perfektně vyseknutou In the Nude.