Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Debatě lídrů ublížil výběr tématu, spory byly jen kvůli nové nemocnici

  • 1
Velká debata stranických jedniček kandidátních listin v Pardubickém kraji voličům příliš nepomohla. Česká televize totiž přišla s povinným tématem sociálního bydlení, ve kterém se lídři jen těžko mohli neshodnout. Výsledkem byly dvě hodiny poměrně nudné rozpravy.

Mohl to být večer, kdy se desítky tisíc lidí rozhodnou, koho budou za dva týdny volit v krajských volbách. Debata osmi volebních lídrů z Pardubického kraje na ČT24 ale „umřela“ na daném tématu.

„Bylo to strašné, vlastně dvě hodiny jsme se bavili o ničem. Z celé debaty bylo zajímavých prvních dvacet minut a možná závěr,“ nebral si servítky hejtman Martin Netolický.

Nebyl však zdaleka sám, který nebyl s průběhem večera úplně spokojen. „Museli jsme se na to téma dost pečlivě chystat, protože ho nikdo z nás nedělá, navíc se krajského úřadu týká jen okrajově. Moc jsem tento výběr nepochopil,“ uvedl lídr KSČM Jan Foldyna.

Debata se nejvíce rozjela v závěru, kdy se hejtman Netolický z ČSSD trochu opřel do lídra ANO Jana Řehounka. Použil k tomu jeho jarní nápad na stavbu nové pardubické nemocnice.

„Je hezké říct, že chci něco stavět, ale ještě důležitější je říct, kde na to vezmu,“ řekl Netolický a sympatie si tím u náměstka pardubického primátora nezískal.

„Bral jsem to jako ránu pod pás, že jsme se bavili i o zdravotnictví. V plánu to nebylo, a tak jsem se na takové téma ani nepřipravoval,“ reagoval Řehounek, který si zároveň všiml vzorné spolupráce Netolického a lídra Koalice pro Pardubický kraj Romana Línka. Kdykoliv někdo jen trochu zpochybnil jejich společnou práci v posledním volebním období, kdy spolu kraj vedli, spojili se v účinný tandem, který kritiku tvrdě odrážel.

„Vlastně jsme mohli jen říkat, jak to pan Línek dělá dobře už 16 let a pan Netolický osm. Kdykoliv zaznělo něco jiného, byli jsme rychle umlčeni,“ hodnotil situaci na Kavčích Horách Řehounek.

Ostatní diskutéři na sebe ale také upozornili. Lídr koalice pro Otevřený kraj Jakub Kutílek tím, že jako jediný nabízel jiná řešení než zbytek osazenstva.

První muž ODS Michal Kortyš zase svými vtípky. Například na otázku, jak by pomoci známek jako ve škole zhodnotil život v Pardubickém kraji, odpověděl: „Jelikož jsem z Litomyšle tak osmičkou,“ odvětil.

Malé strany jdou do voleb společně

Vzpoura malých proti větším a bohatším. Asi tak by se dal popsat projekt nové koalice, která bude kandidovat v krajských volbách. Utvořili ji Nezávislí, Patrioti a Východočeši.

„Kdybychom vzali čistě matematicky výsledky našich stran z minulých krajských voleb, tak bychom neměli mít potíže s tím, dostat se do krajského zastupitelstva,“ uvedl lídr Východočechů a bývalý náměstek primátorky František Brendl.

Jenže tak jednoduché to nebude. Členové koalice vědí, že nemají šanci udělat tak rozsáhlou kampaň jako větší a parlamentní strany. „Musíme peníze nahradit prací v kampani. Nabízíme kandidátku, která by lidi mohla oslovit,“ vysvětlil šéf Patriotů Pardubic Jiří Lejhanec s tím, že se chtějí zaměřit na konkrétní dopravní projekty.

„Například na stavbu obchvatu Sezemic, protože právě ten pomůže i věčně ucpaným Pardubicím,“ zmínil Lejhanec, který je zároveň krajským i městským zastupitelem. Lídrem koalice bude dlouholetý starosta Vítějevse Petr Havlíček z Nezávislých. Ten by rád například stlačil cenu vodného v Pardubicích.

„U nás v obci jsme se odpojili od VAKu a udělali jsme vlastní vrt. Nyní máme kojeneckou vodu, za kterou lidé platí 23 korun za metr krychlových. V Pardubicích je to nyní kolem 80 korun. Tady v tom pro nás vidím téma,“ prozradil Havlíček a dodal, že celou koalici tvoří především lidé z řad soukromých podnikatelů.

„Škoda že jsme se nedomluvili i s dalšími stranami, ale i tak si myslíme, že spolupráce těch malých je jediná šance do budoucnosti,“ dodal František Brendl.