Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr, | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dánové v Kladrubech vybírali bělouše do spřežení pro královnu

  • 0
Do Národního hřebčína Kladruby nad Labem zavítali zástupci dánských královských stájí. Chtějí si zde vybrat dva nové koně, které budou moci zapřáhnout do spřežení pro královnu.

Pracovnice hřebčína jim předvedla tři adepty. „Dánové chtějí koně středního rámce, kteří brzy vybělují a jsou charakterní, vyrovnaní a nebojí se. Berou koně, kteří prošli základním výcvikem. Umístí je ve stájích v Kodani a pomalu je začínají zvykat na ruch velkoměsta. Až po roce jde kůň do zápřeže na důležitou akci,“ popsala šlechtitelka Zuzana Šancová.

Dánům předvedla i rodiče předváděných běloušů, aby si mohli udělat lepší představu.

Součástí prohlídky byla i zkouška v interiéru. Koně měli mimo jiné předvést, jak jsou klidní. Ne všichni to ale zvládli.

„Jsou to zkrátka mladí koně a jsou ještě hodně temperamentní,“ poznamenal Karel Babor, který obvykle s výběrem koní pomáhá Švédům. I ti totiž mají o starokladrubské bělouše zájem.

Dál museli koně před Dány cválat a ukázat, jak umí reagovat na povely. Důvod, proč byla prezentace tak rozsáhlá, je prostý. Starokladrubští běloušové totiž bývají součástí těch nejvýznamnějších ceremonií.

„Používají se v oficiálních vystoupeních – když někam jede královna nebo když přijíždí ambasadoři a podobně. Jezdí ve čtyřspřeží, šestispřeží i pod sedlem,“ řekl ředitel dánských královských stájí Per Thuesen.

Dánové si Kladruby vybrali už před čtvrt stoletím

Do Kladrub nad Labem Dánové jezdí už od 90. let. „Volili jsme mezi mnoha různými plemeny, měli jsme pracovní skupinu, která si byla prohlédnout koně i v Maďarsku a dalších zemích. Ale zvolili jsme starokladrubské koně,“ doplnil Thuesen.

V současné době jezdí zhruba dvakrát až třikrát ročně, aby měli přehled, jaké koně právě Národní hřebčín Kladruby nad Labem trénuje a nabízí.

„Stále by chtěli mít 12 koní, aby je byli schopni zapřáhnout podle svých představ. Sledují proto stáří a zdravotní stav svých koní a snaží se je pomalu obměňovat, aby najednou neměli výpadek,“ vysvětlila Šancová.

Znovu dánští partneři kladrubského hřebčína přijedou v únoru. Do té doby bude u všech tří nabízených koní pokračovat výcvik. Pokud vše půjde podle představ ředitele hřebčína Jiřího Machka, dva si vyberou a odkoupí. Cena jednoho starokladrubského bělouše je zhruba 250 tisíc korun.