Zásoba uhlí u elektrárny v Opatovicích nad Labem (26. června 2012)

Zásoba uhlí u elektrárny v Opatovicích nad Labem (26. června 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Czech Coal pohřbil dohodu o dodávkách uhlí do opatovické elektrárny

  • 16
Boj o uhlí mezi Elektrárnami Opatovice a těžařskou firmou Czech Coal pokračuje. První pokus o dohodu ztroskotal a šedesát tisíc domácností v Pardubicích, Chrudimi a Hradci Králové tak čeká, jak dopadnou další jednání. Debaty zatím nikam nevedou a hrozí růst cen za teplo. Na útěk k plynu je ale ještě brzy.

První pokus o dohodu mezi opatovickou elektrárnou (EOP) a těžařskou firmou o dodávkách uhlí v pondělí zkrachoval. Czech Coal chce za své uhlí více peněz a vypověděl elektrárně smlouvu, navíc teď odmítl kompromisní návrh, podle něhož by elektrárna za uhlí platila předem.

Spor mezi elektrárnou a těžaři

Společnost Czech Coal vypověděla Elektrárnám Opatovice smlouvu na dodávky uhlí s odůvodněním, že jí elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Ta ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci.

Soud 22. června předběžným opatřením rozhodl o tom, že společnost elektrárně bude dodávat uhlí do konce roku 2012. Následně vedení elektráren předložilo těžařům návrh, že za uhlí bude platit předem, čímž se měly rozptýlit obavy o neplacení faktur za dodávky.

Czech Coal však návrh odmítl, což je podle vedení elektrárny jen důkaz, že odstoupení od smlouvy s elektrárnou bylo ryze účelovým jednáním.

Jeho cílem je podle Elektráren Opatovice snaha vytvořit tlak a dosáhnout razantního zvýšení ceny za dodávky hnědého uhlí pro výrobu tepla a elektřiny.

"Budeme pokračovat v konstruktivním jednání a očekáváme totéž i od Elektráren Opatovice. Jsme přesvědčeni, že ke shodě ohledně dodávek uhlí na teplo dojde, pokud si nezajistí palivo jinde," řekl místopředseda představenstva Czech Coalu Jan Dienstl.

"Takový postoj Czech Coalu nás velmi nepříjemně překvapil. Vždyť jaký jiný vstřícnější krok mohla EOP udělat? Závazek platit za uhlí předem, aniž by bylo ještě dodáno, dává přece každému dodavateli zřetelnou záruku solventnosti," řekl Mirek Topolánek, předseda dozorčí rady elektrárny.

Plyn je zatím dvakrát dražší

Musejí lidé v Pardubicích i Chrudimi jen čekat, jak spor dopadne a o kolik budou platit víc?

V podstatě ano. Kdyby totiž přešli na vytápění plynem, hodně by na tom prodělali. Teplo přímo od Elektrárny Opatovice dnes stojí 376 korun za GJ včetně DPH. Tak nízko s cenou nikdo jít nemůže, upozorňuje Gustav Doleček, jednatel společnosti Teza, která zásobuje teplem z plynových kotelen domácnosti v České Třebové.

"V současné době prodáváme teplo za 543 korun za GJ včetně DPH. Ve chvíli, kdy je teplo odpadním produktem Elektrárny Opatovice, je samozřejmé, že cena z plynu tomu nemůže konkurovat," uvedl Doleček.

Rodina v panelovém bytě s průměrnou spotřebou 40 GJ zaplatí za opatovické teplo patnáct tisíc. V České Třebové skoro o sedm tisíc víc. Doleček tvrdí, že domácnostem by se přechod na plyn vyplatil až ve chvíli, kdy by cena tepla z Opatovic vycházela dráž než topení plynem.

"Na dům o padesáti bytových jednotkách investice dosahuje až dva miliony korun. Lidé by proto měli zatím zůstat v klidu. Nač stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko?" uvedl.

Vybudovat vlastní kotel problém není, jde o razítka

Přitom není velký technický problém přejít z dálkového vytápění na plyn. Souhlas musí vydat stavební úřad, který má třicet dní na vyjádření. "Pokud je příprava kvalitní, pak se dá přechod zvládnout během dvou až tří měsíců," uvedl energetický auditor a předseda občanského sdružení Energy Consulting Roman Šubrt.

Podle něj ale nelze automaticky počítat s tím, že každý, kdo má zájem opustit dálkové vytápění, uspěje. "Ne vždy stavební úřad vyhoví. Problémem bývá to, že by se v daném místě zvýšil výskyt zplodin. V takovém případě se volí vytápění tepelnými čerpadly," dodal.

Pardubický radní Jan Němec však to, že tři velká východočeská města nemají záložní zdroj tepla, kritizuje.

"Závislost na jednom dodavateli je vždy nevýhodná a nebezpečná, je třeba mít plán B, který řeší případné krizové scénáře. Kromě výpadků dodávek uhlí a havárie se může jednat třeba o změnu strategie vlastníka, finanční potíže, prodej společnosti," uvedl Němec.