Před časem udělil soud dvěma strážníkům v Bohdanči podmíněné tresty. Jejich kolegům v Pardubicích hrozí tvrdší postihy. Ilustrační snímek.

Před časem udělil soud dvěma strážníkům v Bohdanči podmíněné tresty. Jejich kolegům v Pardubicích hrozí tvrdší postihy. Ilustrační snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Obvinění strážníků: zneužili svou moc, pak sami ohlásili napadení

  • 7
Křivé obvinění i křivá výpověď, nepravdivé znalecké posudky nebo zneužití pravomoci úřední osoby. To jsou trestné činy, kterých se podle policejního obvinění dopustili čtyři strážníci pardubické městské policie. Ti jsou nyní postaveni mimo službu.

V říjnu roku 2013 čtyři strážníci pardubické městské policie hlídkovali v ulicích města jako obvykle. Právě tehdy se odehrál incident, kvůli kterému budou zřejmě muset jít až před soud. V úterý si totiž převzali obvinění ze tří trestných činů.

„Bylo jim sděleno obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, křivého obvinění a křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku,“ uvedla státní zástupkyně Kateřina Pavlíková. Více se však k případu nechtěla vyjadřovat.

Informace k tomu, co se vlastně stalo, nesdělil ani ředitel městské policie Rostislav Hübl, za jehož vedení se incident udál.

„O ničem jsem nevěděl, strážníci mi vše v souladu se svými povinnostmi ohlásili, až když proti nim bylo zahájené trestní řízení,“ uvedl ředitel Hübl.

To se stalo v pátek a vzápětí primátor města Martin Charvát vydal zprávu, že nechal všechny čtyři strážníky postavit mimo službu.

„Mám právo převést strážníka k výkonům práce jiného zaměstnance ode dne zahájení trestního stíhání,“ uvedl primátor. Podle ředitele Hübla nyní jeden ze strážníků uklízí v kynologickém oddíle a zbylí tři pomáhají při zprovoznění dětského hřiště.

Vše začalo běžnou kontrolou

To jsou však veškeré informace, které byli šéfové městské policie ochotni k případu uvést. Podle informací MF DNES měl incident vedoucí až k obvinění čtyř strážníků začít běžnou kontrolou. Městským policistům se nelíbilo chování skupiny lidí pod vlivem alkoholu.

Podle informovaného zdroje z prostředí městské policie byli ve skupince i mladí Arméni, kteří v sobě během kontroly nezapřeli horkou krev. Policisté si proto jednoho z nich údajně „podali“ tak, že zkrotl, a následně jej sami obvinili z napadení veřejného činitele.

Cizinec se za to dostal k soudu, který jej ovšem zprostil obžaloby.

„Obžalobu se svědectvím policistů zaskočil advokát obžalovaného, který se nějakým způsobem dostal k záznamu celého incidentu, jak jej nahrála kamera v policejním autě,“ uvedl zdroj, který si nepřeje být jmenován.

V tu chvíli se karta obrátila a s ní zároveň role jednotlivých aktérů soudní pře, která vyústila v obvinění čtyř strážníků, mimo jiné také z křivého obvinění a z křivého svědectví. To však trvalo téměř rok a půl od říjnového incidentu.

„Vše vyšlo najevo až ve druhé polovině loňského roku. A byť bylo hned zahájeno prověřování, museli jsme čekat na ukončení prvního soudního sporu pro vypracování znaleckých posudků,“ uvedla státní zástupkyně Pavlíková k otázce, proč obvinění padlo až nyní.

Obvinění je závažnější než v Bohdanči

Dodala, že vyšetřování případu může trvat ještě asi tři měsíce, pak by mohl začít soud. Zatím není jasné, jaké tresty bude státní zástupkyně požadovat, ale jen za křivé svědectví a křivé obvinění hrozí až tři roky vězení.

Podobný případ už pardubický okresní i krajský soud řešil v roce 2011. Strážníky městské policie v Lázních Bohdaneč Pavla Řehoře a Patrika Trojana obvinili hned dva lidé z brutálního zákroku.

Strážníci se hájili tím, že jeden ze zadržených byl známý zloděj, který před nimi navíc ujížděl po městě dvousetkilometrovou rychlostí. Druhý sice nic neprovedl, ale byl opilý a nechtěl ukázat doklady.

I tento případ měla na starosti Kateřina Pavlíková. Ta po osvobozujícím rozsudku okresního soudu nakonec dosáhla u krajského soudu podmíněných trestů pro oba strážníky v délce dvanácti a osmnácti měsíců.

Obvinění pardubických městských strážníků jsou ale závažnější a hrozí jim i vyšší trest.