Místo pro budovu ČSOB Pojišťovny u pošty nedaleko nádraží.

Místo pro budovu ČSOB Pojišťovny u pošty nedaleko nádraží. | foto: Michal Klíma, MAFRA

ČSOB hledá místo pro nové sídlo. Ve hře je louka u pošty nedaleko nádraží

  • 5
ČSOB Pojišťovna stále hledá v Pardubicích místo pro své nové sídlo. Zvažuje několik parcel - třeba v lihovaru nebo nyní i tu u pošty nedaleko nádraží. Budovu v centru, kde dosud sídlí, nabízí firma radnici za 300 milionů korun.

Ve hře je velký obchod mezi pardubickou radnicí a ČSOB Pojišťovnou. Už několik měsíců domlouvaný odprodej velké budovy na Masarykově náměstí, do které by se mohli stěhovat radniční úředníci, by totiž ještě mohl doplnit prodej parcely vedle pošty u nádraží. Právě na něm by vedení firmy rádo stavělo své nové sídlo.

Pozemky u velké křižovatky na Palackého třídě vlastní město, Česká pošta, soukromníci i České dráhy. Dopravce pozemky městu aktuálně nabízí a radnice je chce koupit, aby v lokalitě vlastnila co největší plochu.

„Chceme ty pozemky maximálně zcelit, aby by se daly lépe využít. Odkoupení pozemků vedle pošty bude schvalovat v březnu zastupitelstvo,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že zatím se lidem z vedení magistrátu plán ČSOB docela líbí. Zároveň však hned dodává, že firma musí požádat o rezervaci městských pozemků oficiální cestou jako všichni ostatní. „Nějaké výhody kvůli tomu, že jednáme o prodeji sídla, firma nedostane,“ doplnila Dvořáčková.

Na první pohled se může zdát, že pozemky mezi poštou a křižovatkou U Marka nejsou právě největší. Ovšem sídlo ČSOB se tam prý vejde. „Taky nás to trochu zarazilo, ale lidé z pojišťovny nám řekli, že mají studie na to, že se vše vejde. Pojišťovna však musí počítat s tím, že by musela vybudovat parkoviště pro minimálně 700 aut, pokud chce stavět budovu pro tisíc úředníků. Dá se předpokládat rozsáhlé podzemní parkoviště,“ dodala Dvořáčková s tím, že firma zvažuje i jiné lokality v krajském městě.

Zástupci pojišťovny například už přiznali, že jednají s majitelem bývalého lihovaru. „Je to jedna ze zvažovaných lokalit,“ uvedl k tomu mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Společnost se také zajímala o pozemky za hobbymarketem u Labe, což je pro ni spíš záložní varianta. „Naopak o pozemky v bývalé Továrně mlýnských strojů u Palackého třídy zájem nemá,“ dodala Dvořáčková.

Šance na stěhování radnice do budovy ČSOB se zvyšuje

Výběr místa v lihovaru by měl logiku, a to hned z několika důvodů. Pro firmu by jistě bylo výhodné, kdyby měli její zákazníci i zaměstnanci kanceláře přímo u vlakového a autobusového nádraží. Radním by se pak zase líbilo, kdyby zmizel z města roky pustnoucí brownfield a právě opravované náměstí Jana Pernera by dostalo lichotivější pozadí. „Rozhodně firma preferuje pozemky v okolí pardubického hlavního nádraží,“ řekl náměstek primátora Jan Řehounek.

Pokud by zástupci firmy našli vhodný pozemek, dramaticky by rostly šance na to, že radnice by se skutečně mohla stěhovat do dnešní budovy ČSOB stojící naproti Paláci Pardubice. „Rádi bychom definitivní verdikt vynesli do konce pololetí,“ řekl k transakci za stovky milionů primátor Martin Charvát.

Koupí-li město sedmipatrovou budovu z roku 2000, zůstane v ní pojišťovna čtyři až sedm let v nájmu, za nějž ročně zaplatí 20 milionů korun. Kupní cenu ve výši 300 milionů korun má radnice zaplatit ve 12 splátkách po 25 milionech korun. „Podmínky jsou poměrně výhodné, určitě to stojí za úvahu,“ řekl ke stěhování i jindy skeptický zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Hlavní výhodou nové radnice by bylo to, že by zůstala reprezentativní budova na Pernštýnském náměstí, ale magistrát by mohl opustit zhruba dalších deset budov, ve kterých momentálně úředníci působí. „Úřad nyní máme roztroušen na 12 místech. Chceme zlepšit dostupnost služeb pro naše občany. Budova ČSOB má přitom výhodu i v dobré poloze v centru města,“ dodal primátor města Charvát.