Stát už zamítl první žádosti na vydání církevních nemovitostí. (Ilustrační snímek)

Stát už zamítl první žádosti na vydání církevních nemovitostí. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Benešovy dekrety daly první stopku restituci bývalého kláštera

  • 3
Celkem se církve a církevní spolky ucházejí v Pardubickém kraji o čtyři atraktivní nemovitosti, piaristický chrám v Litomyšli, dva bývalé kláštery a velkostatek Chrast. Jednu z žádostí nyní stát odmítl.

Kvůli konfiskaci podle Benešových dekretů nevydá stát církvi budovu Domova na rozcestí ve Svitavách, která je bývalým klášterem.

Kromě Domova na rozcestí žádají církve i o tři další významné stavby v kraji, včetně piaristického kostela v Litomyšli, a množství polí a luk. Tam ještě rozhodnuto není.

"V případě výzvy České provincie Kongregace milosrdných sester svatého Vincence de Paul, které žádaly o vydání bývalého kláštera ve Svitavách, bylo oprávněné osobě zasláno sdělení o nevydání dvou nemovitých věcí," uvedla ředitelka královéhradeckého územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu v majetkových záležitostech Hana Seidlová.

Důvodem je podle Seidlové jediný: Benešovy dekrety. "Z dodaných listin vyplývalo, že nemovitosti byly předmětem konfiskace podle Benešových dekretů." A ty jsou podle českého právního řádu stále platné.

V objektu bývalého kláštera dnes sídlí sociální ústav, který pečuje o postižené ženy. Městu kdysi věnoval peníze na jeho stavbu zámožný svitavský občan Thomas Christ s přáním, aby řádové sestry pečovaly v tomto klášteře o nemocné staré občany a malé děti. Ke klášteru patřilo rozsáhlé hospodářství, velká zahrada a polnosti.

V roce 1945 byl klášter konfiskován na základě dekretu prezidenta republiky, po roce 1948 se mění koncepce poskytované péče a vzniká ústav pro ženy postižené vrozeným snížením intelektu.

V sedmdesátých letech úřady ústav přejmenovaly na Ústav sociální péče a řídil ho Okresní ústav sociálních služeb. V roce 2002 se stal zřizovatelem ústavu Pardubický kraj. Nyní ústav pečuje o 120 klientů, mezi nimi jsou od roku 2007 i muži, nyní jich je sedmnáct.

Ředitelku ústavu Jaroslavu Filipovou zpráva potěšila. "Oficiálně to ještě nevíme, ale je to určitě dobrá zvěst. Vše zůstane jak je, nemusíme mít starosti, co bude dál. Budeme fungovat stejně jako dosud," sdělila.

Církev žádá i chrám v Litomyšli

Celkem obdržel úřad pro zastupování státu v majetkových záležitostech na území Pardubického kraje od církví 85 výzev.

"Zatím nedošlo k žádné dohodě o vydání majetku, prověřujeme listiny, takže se k žádnému dalšímu případu nebudeme vyjadřovat," uvedla ředitelka Seidlová.

Mezi nejzajímavějšími žádostmi jsou výzva Řádu Českomoravské provincie Řádu zbožných škol - piaristů o chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli a také zastavěného pozemku a památného mobiliáře kostela, kterou řád podal Národnímu památkovému ústavu.

"Ještě nic nevíme, úřad naši výzvu přezkoumává," uvedl právní zástupce řádu Martin Piškula.

Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského chce pozemky ve Sloupnici včetně budovy bývalého ženského kláštera, nyní domova pro seniory. "Hlavně máme zájem na tom, aby byl domov pro seniory zachován a jednání skončilo ke spokojenosti obou stran," uvedl před časem sloupnický starosta Josef Škeřík.

Královéhradecké biskupství žádá o Biskupský velkostatek Chrast s hospodářstvím Vortová. "Je to největší ucelený majetek, o který v Pardubckém kraji biskupství žádá. Nyní čekáme, jak úřady rozhodnou," uvedl sekretář biskupa Petr Suchomel.

Největší část majetku, tedy pole a louky, vrací církvím Státní pozemkový úřad. Další část vrací státní podnik Lesy České republiky