Činžák u nádraží zachránit nejde. Demolice je podle primátora nezvratná

  • 13
Jeden z posledních nájemníků i opoziční politici se pustili do boje za záchranu činžovního domu u pardubického nádraží. Radní jim však vzkazují, že to je zbytečná práce. Demolice bude.

Drtivá většina z nájemníků městského domu, který stojí vedle vlakového nádraží, je pryč. Domluvili se s radními na stěhování z činžáku, který má jít na jaře k zemi, aby bylo místo pro nový autobusový terminál a další stavby (psali jsme zde). Ze 38 bytů tak zůstaly obsazené čtyři.

Jeden z nich obývá pětasedmdesátiletý Josef Čáp, který se rozhodl, že z domu neodejde.

„Nevzdám to. Chci, aby tento poctivý zděný dům zůstal stát. Počkám si na soudní vystěhování, anebo případně na to, až město splní mé požadavky. Ale v první řadě mi jde o dům, vždyť má architektonický význam, uzavírá náměstí Jana Pernera,“ uvedl důchodce.

Svým postojem naštval náměstkyni primátora Helenu Dvořáčkovou. Už před Vánocemi byla s posledními nájemníky domluvená na stěhování. Po svátcích bylo ale všechno jinak.

„Najednou domluva neplatila, což mne mrzí,“ uvedla náměstkyně, která za obratem v situaci vidí mediální zájem o dění kolem domu. „Pan Čáp získal dojem, že se ještě něco může na demolici změnit,“ doplnila Dvořáčková.

Zbourání domu je unáhlené, soudí architekt

Nájemník však není sám, kdo chce rozhodnutí zastupitelstva revokovat. Demolice nedávno opraveného domu se nelíbí ani zastupiteli za Pardubáky Milanu Košařovi.

„Tato kauza mne přesvědčila o tom, jak se v Pardubicích uvážlivě a koncepčně rozhoduje, nemluvě o ekonomických dopadech takových rozhodnutí. Zbourání bytového domu považuji za unáhlené a účelové rozhodnutí a za podobnou chybu, jakou bylo zbourání hotelu Veselka v srpnu 1972,“ uvedl Milan Košař, který je vzděláním architekt.

Podobný názor má i opoziční zastupitel prvního městského obvodu Filip Sedlák. Častý kritik poměrů na radnici upozorňuje především na nehospodárnost demolice domu.

„Nemám pro tento bezprecedentní postup pochopení ani v nejmenším, protože bořit něco, co funguje a je nově opraveno, nemohu přenést přes srdce. Zvláště za situace, když spousta lidí nikdy na vlastní bydlení nedosáhne,“ uvedl Sedlák s tím, že bude proti demolici dál bojovat.

„Pokud se demolice nakonec uskuteční, budu se snažit, aby ti, co to takto rozhodli, byli prošetřeni z podezření, že nejednali podle péče řádného hospodáře. Vždyť když sečteme cenu domu, jeho nedávné rekonstrukce a demolice, tak se dostávám na cifru přes 60 milionů korun,“ dodal.

Veškeré nářky a kritika se však v tuto chvíli zdají zbytečné. Podle primátora Martina Charváta je o likvidaci domu definitivně rozhodnuto.

„Zastupitelstvo demolici schválilo, a to je nezvratný proces. Každý, kdo by ho chtěl nějak napadnout, tak podle našich právníků nemá šanci uspět. Dům se tak letos na jaře zbourá,“ uvedl primátor.