Cihelna 2011

Cihelna 2011 | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Němci, či Čechoslováci? Vítěze bitvy v Králíkách letos vyberou diváci

  • 0
Přehlídku vojenské techniky i dvě představení bitvy z roku 1938 nabídne o víkendu vojenskohistorická akce Cihelna v Králíkách. Návštěvníci budou hlasovat o tom, jak rekonstrukce bitvy, která se nikdy nestala, dopadne.

Na tradiční akci Cihelna v Králíkách, kam za přehlídkou staré i moderní vojenské techniky přijíždí pravidelně přes dvacet tisíc lidí, budou v sobotu nadšenci v dobových uniformách předvádět boj československé a německé armády z roku 1938.

Návštěvníci budou při hlasování vybírat ze třech možností: vyhrají Čechoslováci, Němci, anebo remíza.

"Na vstupence najdou hlasovací kupon, kterým můžou ovlivnit závěr děje. Rozhodnou tak, zda vyhraje armáda československá, německá, anebo zda konflikt skončí patem," uvedl ředitel králického Vojenského muzea Marek Bartoš.

Dva z diváků mají už dnes jasno, jak budou hlasovat. "Oba jsme se s kolegou Miroslavem Stejskalem dohodli, že budeme hlasovat pro remízu. Pat je ve válce naprosto nezvyklý jev, tak jsme zvědaví, jak by to v tomhle případě dopadlo," komentoval nápad organizátorů krajský radní Martin Netolický.

Diváci budou moci ovlivnit výsledek odpoledního boje. O tom, jak dopadne dopolední premiéra historické ukázky, která je zaměřená na mobilizaci v roce 1938, rozhodnou pořadatelé.

Novinek na tradiční vojenskohistorické akci ale připravili víc. Bojiště se tentokrát přesune do bezprostřední blízkosti pěchotního srubu K - S 14 U Cihelny, o nějž budou českoslovenští a němečtí vojáci bojovat.

Deset vylosovaných účastníků ankety bude mít možnost svézt se v některém vozidle při představení vojenské techniky před odpolední bitvou. "Chtěli jsme návštěvníky co nejvíce vtáhnout do děje a máme pocit, že tohle se jim určitě bude líbit," řekl Bartoš.

PROGRAM: Cihelna 2012

Pátek 17. 8.

  • 8:00 - 13:00 Spanilá jízda vojenské historické techniky s osádkami v dobových uniformách.

Kulturní program v Králíkách:

  • 18.05 Slavnostní zahájení
  • 18.12 - 19.00 Vojenská hudba Olomouc a mažoretky
  • 19.15 - 20.15 Koncert Miroslava Žbirky
  • 20.40 Koncert dixielandu MiFo Band

Sobota 18. 8.

  • 8.00 - 9.15 Ranní koncert Posádkové hudby Olomouc
  • 10.00 - 10.20 Slavnostní zahájení akce - vztyčení vlajky, státní hymna
  • 10.30 - 11.30 Prezentace Armády České republiky
  • 11:30 - 12.30 Hlavní historická ukázka na téma Mobilizace 1938
  • 12.30 - 14.15 Představení Integrovaného záchranného systému, bojové techniky Vojenského muzea Králíky, Celní správy, Vězeňské služby a Policie
  • 15.30 - 16.30 Opakování hlavní historické ukázky
  • 16.30 - 17.00 Slavnostní ukončení akce s nástupem všech jednotek a klubů.

V pátek bude jednotné vstupné 80 korun. V sobotu děti zaplatí 80 korun, dospělí 120 a rodinná vstupenka je za 300 korun.

Cihelna je také jedinečnou ukázkou, kde lze spatřit současnou techniku, kterou disponují Síly podpory Armády ČR včetně vrtulníků W-3A Sokol a Mi-17, tanků nebo bojových vozidel pěchoty.

"Poprvé tu představíme také polní nemocnici, k vidění budou ukázky výstroje vojáka či ukázky munice," uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství v Pardubicích František Hlaváček. Chybět nebudou ani velmi populární přelety Gripenů.

"Občas jsme napadáni, že je to příliš drahý luxus poslat sem dva stroje, že jejich letová hodina stojí statisíce. Gripeny musejí totiž tak jako tak jednou denně vzlétnout ke cvičným letům. A je v podstatě celkem jedno, jestli se otočí někde u Žatce, nebo u Králík," tvrdí Hlaváček.

Organizátoři doufají, že přijde hodně lidí

"Vzhledem k tomu, že jsme na letošní rok připravili řadu novinek, čekáme ještě větší návštěvu než v loňském roce," uvedl Marek Bartoš, podle něhož se přijelo do Králík podívat zhruba dvacet tisíc návštěvníků ze všech koutů republiky i ze zahraničí.

"Letos budeme vědět naprosto přesný počet lidí, kteří na Cihelnu přijedou. Ke každé vstupence dostanou diváci na ruku pásku a podle toho, kolik se jich vydá, budeme znát skutečné číslo," dodala králická starostka Jana Ponocná.

Počet prodaných lístků je podle ní zavádějící především s ohledem na to, že je možnost koupit si například společnou rodinnou vstupenku, na níž projde do areálu až pět lidí.

Tradice bojových ukázek vznikla v Muzeu čs. opevnění v dělostřelecké tvrzi Bouda v roce 1993. V říjnu 1999 se akce přesunula do Králík. S ohledem na nevyzpytatelné podzimní počasí v podhůří Králického Sněžníku byla v roce 2000 Cihelna přesunuta do letních měsíců.