Interiér chvaletické elektrárny.

Interiér chvaletické elektrárny. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Elektrárna Chvaletice chystá obnovu zbylých bloků, jinak by je odstavila

  • 2
Kvůli pádu cen elektřiny nebylo jasné, zda majitel chvaletické elektrárny, společnost Severní energetická, vloží po obnově dvou bloků další miliardy i do rekonstrukce bloků číslo jedna a dvě. Bylo to pravděpodobné, nyní je to skoro jistota.

Když aktivisté Greenpeace před krajskými volbami vylezli na chladicí věž chvaletické elektrárny, chtěli tak lidem nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že tento zdroj energie země nepotřebuje a může být odstaven. Jenže, s největší pravděpodobností se stane pravý opak. Chvaletická elektrárna po modernizaci dvou bloků za zhruba tři miliardy korun chce investovat peníze do ekologizace i dvou zbývajících bloků 1 a 2, které by jinak musela po roce 2020 kvůli přísnějším evropským normám odstavit.

Hejtman Martin Netolický z ČSSD během volební kampaně upozornil, že společnost se už pro dokončení modernizace rozhodla. Firma Severní energetická potvrdila, že podklady pro další investici připravuje.

„Byl jsem ubezpečen vlastníkem, že investice do rekonstrukce a ekologizace zbývajících dvou bloků budou následovat,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Máme zajistit provoz do roku 2030“

„Připravujeme podklady pro případnou modernizaci zbývajících bloků 1 a 2. Její konkrétní parametry a realizace závisí na celé řadě faktorů včetně nezbytných administrativních procesů,“ uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická.

Poptávka po dodávkách elektřiny za výhodnou cenu jak v tuzemsku, tak v Evropě podle ní spíše roste, než klesá. Sáričková Benešová uvedla, že při převzetí chvaletické elektrárny v roce 2013 Severní energetickou měla Evropská komise podmínku, že bude zajištěn dlouhodobý provoz Elektrárny Chvaletice, a to nejméně do roku 2030. „Severní energetická tomuto závazku chce dostát,“ uvedla.

I když hnutí Greenpeace po krajských politicích chce, aby se do této věci vložili a řekli, zda o elektrárnu na území regionu stojí, podle hejtmana je to věc státu. Dodal, že zástupci měst a obcí v okolí elektrárny investice největšího tamního zaměstnavatele podporují. „Je dobře, že se ekologizační opatření v řádu miliard dějí,“ uvedl Martin Netolický.

Postup při schvalování modernizace posuzuje soud

Povolení na první část obnovy elektrárny úřady vydaly bez toho, aby požadovaly posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Podle některých ekologů tak úřady omezily možnost lidí se k plánované stavbě vyjádřit. Soud nyní bude rozhodovat o tom, zda tento postup byl správný. Předběžné opatření soud ovšem vydat odmítl, a tak výsledek sporu už probíhající rekonstrukci bloků 3 a 4 neovlivní.

„Problémem je, že celá modernizace, kterou se vlastník společnosti snaží vydávat za ekologizaci, byla schválená bez jakékoliv účasti veřejnosti,“ uvedl Jakub Kutílek, krajský šéf Strany zelených.

Povolení k rekonstrukci zbylé části elektrárny bude vydávat Krajský úřad Pardubického kraje. A ekologičtí aktivisté samozřejmě chtějí, aby úřad požadoval zpracování ekologického auditu, a dal tak veřejnosti větší prostor o investici diskutovat.

Hejtman Martin Netolický však k tomu krajské úředníky tlačit nebude. „Pardubický kraj do výkonu státní správy nebude vstupovat, protože by kdokoliv mohl namítat systémovou podjatost, což by bylo špatně,“ uvedl.

Elektrárna Chvaletice je jedním z nejmladších hnědouhelných zdrojů v České republice s instalovaným výkonem 820 MW, který tvoří čtyři 205 MW bloky.

Společnost Severní energetická koupila elektrárnu od ČEZu v roce 2013, od letošního roku je firma součástí lucemburského holdingu Haltixar Ltd podnikatele Pavla Tykače.

Současná modernizace bloků 3 a 4 se mimo jiné týká kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka.

,