Filip Novotný z Abilympijské asociace říká, že jeho dílna dokáže nabídnout...

Filip Novotný z Abilympijské asociace říká, že jeho dílna dokáže nabídnout žákům zdravou stravu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Stop hamburgerům na školách, řekli si vozíčkáři a začali chystat svačiny

  • 2
Vylepšit nezdravé stravování žáků pardubických základních škol se rozhodli lidé z abilympijské asociace. Z nápadu nakonec vznikl projekt e-svacinky.cz. Na webu si žáci základních škol mohou objednat z dvaceti druhů čerstvých baget, dalamánků, ovocných a zeleninových salátů nebo jogurtů s müsli.

"Školáci často svačí velmi nevhodné potraviny, případně nesvačí vůbec, což má samozřejmě negativní dopad na jejich soustředění i množství vydávané energie. Proto jsme se rozhodli přispět ke změně těchto návyků," řekl jednatel České abilympijské asociace Jaromír Krpálek.

Nápad vznikl před pár týdny a je inspirovaný podobným projektem v sousedním krajském městě.

Inspirovali se Skokem do života

"Už od devadesátých let se snažíme zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Těch možností je ale stále méně, tak jsme se inspirovali v Hradci Králové jejich Skokem do života, který svačinky už rok dělá," uvedl koordinátor a mluvčí asociace Filip Novotný.

Následovala dohoda s řediteli dvanácti pardubických základních škol, aby žáci nebo rodiče mohli buď přímo ve škole nebo přes internet objednávat zdravé svačiny.

"Pro nás je to poměrně čerstvá záležitost, začali jsme asi před dvěma týdny. Mně se to zalíbilo hned, jednak spolupracujeme s postiženými lidmi a navíc mají děti ke svačině zajištěnou zdravou stravu," řekla ředitelka Základní školy Štefánikova Renata Janecká.

Na její škole abilympijská asociace dokonce přebrala školní bufet a zavedla tady prodej zdravých potravin. "Sami si prostor upravili a začínají prodávat už před prvním zvoněním, takže není o přestávkách ani moc velký nápor," dodala ředitelka.

Nápad na první pohled trochu připomíná takzvané krabičkové diety, při nichž si objednávají přesně dávkované porce lidé, kteří si přejí zhubnout nebo žít zdravě.

Filip Novotný se netají tím, že jejich záměr je podobný, a má také za cíl přinést peníze do pokladny asociace. "Naším záměrem je přinést zaměstnání pro zdravotně postižené," řekl.

Projekt se však zatím rozjíždí pomalu. Denně v přípravně na Hlaváčově ulici připraví šest zaměstnanců kolem padesáti svačin.

Nabídka svačinek

Bageta se sýrem a rajčaty - 30 Kč

Houska se šunkou - 15 Kč

Ovocná miska - 8 Kč

Zeleninová miska - 15 Kč

Mrkvový salát s jablky         - 15 Kč

Jogurt s müsli - 17 Kč

Cereální sendvič - 15 Kč

Další desítky svačin pak skončí ve zmíněném bufetu na Štefánikově ulici. To však není zatím nijak uspokojivé číslo.

"Naším cílem je dělat kolem čtyř až pěti set svačin, jak je tomu v Hradci. Pak bychom mohli zaměstnat kolem pětadvaceti postižených lidí," uvedl Novotný.

Dodal, že v takovém případě by celý projekt e-svacinky.cz dosáhl zcela ekonomické soběstačnosti. Cena jednotlivých typů jídel se pohybuje od sedmi do třiceti korun. Za ty se dá pořídit obložená bageta, za nejnižší cenu mají žáci možnost si objednat směs ovoce. Obložená houska se salámem a salátem se pohybuje přibližně uprostřed cenového rozpětí.

Vyhlašují válku automatům na sladkosti

Podle Novotného vycházejí ceny z přesné kalkulace. "Nejde o projekt, který je neziskový. My jsme sice nezisková organizace, ale na provoz naší asociace si musíme vydělat, chceme proto prodejem svačin také generovat zisk," dodal Novotný.

Ceny proto vznikaly jednak na základě zkušeností v Hradci Králové a po debatě s řediteli škol.

Hlavním cílem podle Novotného však je vyhlášení války automatům na sladkosti ve školách. Zároveň si tvůrci projektu kladou za cíl vycházet vstříc individuálním potřebám dětí.

V nabídce jsou proto také bezlepkové svačinky, zejména ovocné a zeleninové mističky a pokrmy, které neobsahují mléko. Kromě toho je v nabídce celozrnné pečivo s vlákninou, které je pro tělo vhodnější než pečivo bílé.

Nyní se ukáže, jak je nápad v Pardubicích soběstačný. Ne všechny školy se ke svačinám od vozíčkářů hned přihlásily. "Zatím jsme jídla hodnotili po výživové stránce, jestli ale nabídku využijeme, se rozhodneme po debatě s rodiči na třídních schůzkách," řekla ředitelka školy Benešova Ema Jičínská.