Loutkářské muzeum v Chrudimi

Loutkářské muzeum v Chrudimi | foto: Michal Klíma, MAFRA

Chrudimské loutky chtějí do UNESCO, jsou místní raritou

  • 0
Chrudimská rarita, loutky z Loutkářského muzea rozehrávají dlouhý boj. Snaží se dostat na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve svém úsilí chtějí napodobit hlinecké maškary, které se na prestižní seznam dostaly před rokem. Je to ale běh na dlouhou trať.

"Nejdřív se loutky musí dostat na český národní seznam kulturního dědictví, pak je možné usilovat o zápis do UNESCO. Tady bude hodně záležet na tom, zda se podaří odbornou komisi přesvědčit o výjimečné hodnotě loutkářství v tomto regionu," řekla náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, která o úsilí loutek přijela osobně debatovat do Chrudimi.

Chrudimské loutky by zřejmě příliš velkou šanci zaujmout odbornou mezinárodní komisi neměly, a tak se v boji za zápis spojí s Královéhradeckým a Libereckým krajem. "Zejména loutky v Pojizeří, konkrétně ve Vysokém nad Jizerou, k tradici českého loutkářství přispívají významnou měrou," řekla Matoušková.

Snaha povýšit severovýchodočeské loutkářství vzešla od Královéhradeckého kraje, který se trvale snaží loutky zviditelnit.

"Historicky první prokázaný český loutkář Jan Jiří Brát se narodil ve Studnici u Náchoda. Z této tradice čerpají desítky amatérských loutkových divadel i profesionální světoznámé Divadlo Drak v Hradci Králové," uvedla královéhradecká radní Lenka Jaklová, která s myšlenkou usilovat o zápis fenoménu východočeského loutkářství na národní i světový seznam přišla.

Na seznamu už jsou loutky z Jávy

Loutkáře z Chrudimi, Hradce i Pojizeří nyní čeká období dlouhých příprav. Do února 2012 musí připravit projekt pro zápis na seznam českého dědictví, poté se mohou ucházet i o zápis na ten světový. "Žádost by se mohla podat v roce 2014," řekla Matoušková.

"Loutkářství je náš fenomén. Na loutkách jsem vyrůstal já, generace přede mnou a věřím, že budou i ty následující. Právě pro ně chceme loutkářství co nejvíce zviditelnit," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Dostat loutky do UNESCO vítá i umělecký šéf loutkového divadla Drak Jakub Krofta. "Každý region hledá něco unikátního, čím by se ukázal. My se můžeme pochlubit loutkářstvím, včetně jednoho z největších loutkářů - Matěje Kopeckého. Naše loutky si zápis určitě zaslouží," řekl Krofta.

Celý projekt bude mít na starosti Ilona Vojancová, šéfka Souboru lidových staveb Vysočina. Všichni sázejí na její zkušenosti. V Česku není mnoho lidí, kterým se podařilo stejně jako jí projít složitým papírováním a dostat masopustní pochůzky na Hlinecku na prestižní seznam světového kulturního dědictví.

"Schůzky s loutkáři mě teprve čekají. Věřím, že loutky, které se pohybují na hranici lidové a poloprofesinální tvořivosti, mají šanci uspět," řekla Vojancová. Na listině UNESCO již dnes loutky své zastoupení mají. Jsou to jávské loutky.