Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice František Liška na archivním snímku | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chrudimská nemocnice začne platit miliony za výpověď bývalému primáři

  • 4
Chrudimská nemocnice se rozhodla vyplatit přes sedm milionů bývalému primářovi gynekologie, kterého neprávem propustila. Spor tím nekončí. O dalším odškodnění se jedná. Bývalý primář František Liška MF DNES řekl, že je za jistých okolností ochotný se mimosoudně dohodnout.

Šéf gynekologicko-porodnického oddělení František Liška musel z Chrudimské nemocnice před čtyřmi lety odejít poté, co se proti němu postavili všichni jeho podřízení. Hrozili, že skončí, když neopustí nemocnici on.

Chybné propuštění

Vedení Chrudimské nemocnice vytýkalo primáři Františku Liškovi manažerské selhání, když týmu zdravotníků hrozilo ochromení kvůli hromadným výpovědím. Liška dostal v březnu 2010 od nemocnice výtku a byl vyzván, aby nedostatky do konce měsíce napravil. Pak byl propuštěn. Soudy ale konstatovaly, že personální vybavení oddělení je primárně podle organizačního řádu v kompetenci vedení nemocnice.

Výpověď, kterou v březnu 2010 od vedení nemocnice dostal, ovšem pardubický odvolací soud letos v létě označil za neplatnou.

Nemocnice chce spor uhasit. Bude to však velmi komplikované, a hlavně drahé. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický viní z chyb bývalé vedení nemocnice.

Mohlo by se zdát, že Chrudimská nemocnice může neprávem odvolanému Liškovi vyplatit sumu, kterou určil soud, a tím celý spor končí. Omyl. To nestačí.

„V tuto chvíli respektujeme výrok soudu, podle něhož máme vyplatit ušlou mzdu s dalšími náležitostmi do podzimu 2013. Částka se bude pohybovat v rozsahu sedmi až osmi milionů korun. Teď se to v podstatě počítá,“ řekl ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger.

Potíž je v tom, že nemocnice loni ani po prvním rozhodnutí okresního soudu spor nevzdala a pokusila se zastavit další nároky Lišky druhou výpovědí, kterou mu poslala na podzim loňského roku.

Riziko prohry nutí nemocnici k jednání

I tu Liška zažaloval a na soudní projednání se chystá. Je tu riziko, že nemocnice opět prohraje. Patrně proto se nyní nemocnice pokouší s Liškou dohodnout na mimosoudním vyrovnání.

Ale je tu další komplikace. Pětašedesátiletý primář se chce vrátit na své původní místo, což vedení nemocnice považuje po tom všem za nepředstavitelné.

Chtěl bych se vrátit, ale dohodu nevylučuju, říká Liška František Liška poprvé pro MF DNES připustil, že by byl ochoten za jistých podmínek se s nemocnicí dohodnout.

„Chtěl bych se vrátit. Oni mi nabízejí alternativu, že se vracet nebudu a dostanu jistou kompenzaci. Svoji představu jsem jim řekl, teď to musí projednat na představenstvu,“ uvedl Liška.

Obě strany se podle něj dohodly, že podrobnosti o jednání nebudou zveřejňovat.

„Jsme připraveni jednat o návrhu finanční kompenzace v rámci mimosoudního vyrovnání,“ uvedl Vladimír Ninger.

Nejdříve ale nemocnice vyplatí ušlou mzdu 41 platů a rovněž úroky. K tomu bude muset zaplatit odvody ze mzdy a náklady soudního řízení. To vše v okamžiku, kdy musí šetřit.

 „Určitě nebudeme redukovat provoz, ale nějaká plánovaná obnova majetku do konce roku neproběhne,“ řekl Ninger.

„Bohužel právě hospodaření Chrudimské nemocnice není moc stabilní,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Viník se obávat nemusí

Kdo ale celý problém zavinil? Bývalé vedení kraje, manažeři nemocnice, právníci, kteří nemocnici radili? „Já si především nechám udělat detailní rozbor celé kauzy, jsem ale přesvědčen, že jde o selhání předcházejícího vedení nemocnice. Nový ředitel už musel řešit soudní spory,“ uvedl Netolický.

Sám se přiklání k tomu, aby nemocnice celý problém vyřešila dohodou. Hejtman nepředpokládá, že za chybnou výpověď pro Františka Lišku bude možné bývalé vedení Chrudimské nemocnice postihnout.