Bývalý primář František Liška chce opět vést porodnici.

Bývalý primář František Liška chce opět vést porodnici. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Než by vzali primáře zpátky, budou raději platit další miliony

  • 8
Pro chrudimskou nemocnici nastalo období velkých finančních ztrát. Po rozsudku z minulého týdne musí uhradit neprávem propuštěnému primáři porodnice Františku Liškovi deset milionů korun za ušlou mzdu.

Teď je však ale možné, že se tato částka při platu primáře 150 tisíc korun navýší každý měsíc i s dalšími poplatky o alespoň čtvrt milionu korun. Současné vedení nemocnice totiž dalo primáři výpověď znovu. A pokud Liška soud opět vyhraje, nemocnice bude zase platit.

„Podle rozsudku jsem stále primářem. A pokud mě nemocnice nepřijme zpět, tak věřím, že tentokrát soud rozhodne už během prvního líčení v můj prospěch,“ uvedl František Liška.

Jeho případ začal v březnu roku 2010. Vedení nemocnice tehdy vyhovělo některým lékařům a zdravotním sestrám, kteří se proti primáři vzbouřili a podali hromadnou výpověď. Za personální rozklad oddělení pak tehdejší ředitel Tomáš Vondráček Lišku propustil.

Jenomže Lišku ve vedení porodnice nechce ani současný ředitel Vladimír Ninger, který je lídrem kandidátky ČSSD na pardubickou radnici. Loni v říjnu mu dal proto také výpověď, a pokud Liška vyhraje i tento soud, může nemocnice už nyní odepisovat statisíce měsíčně za ušlou mzdu.

Dávají přednost mimosoudnímu vyrovnání

„Řešení nechávám na představenstvu nemocnice. Je ale pravda, že s ním jako s primářem nepočítám, proto bych byl raději, kdyby pan Liška přistoupil na mimosoudní vyrovnání,“ uvedl Ninger.

Jenomže o něčem takovém nechce Liška ani slyšet. „Neexistuje pro mě jiná možnost než návrat na místo primáře. Já jsem celé oddělení vybudoval, já jsem vše doktory naučil,“ řekl.

Další milionové ztráty přitom hrozí nemocnici, která je mezi krajskými ústavy v nejhorší finanční situaci. Jako jediná obdržela od kraje už dvakrát desetimilionovou vyrovnávací platbu a přispěla jí také chrudimská radnice.

„V roce 2013 jsme přispěli 200 tisíci korun na sedačkový zvedák, v letošním roce to bylo 400 tisíc na gynekologický ultrazvuk,“ uvedla mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

 Z této pomoci se však stávají zanedbatelné drobné peníze, pokud se Ninger s Liškou nedohodnou a budou dál pokračovat soudní spory, od nichž dává navíc ruce pryč i kraj coby vlastník nemocnice.

"Je to pro mě sice špatná zpráva, ale rozhodně do tohoto sporu nehodlám vstupovat. Deset milionů je hodně peněz, zejména s ohledem na fakt, že chrudimská nemocnice je každý rok 25 až 30 milionů ve ztrátě," uvedl hejtman Martin Netolický.

Vedení nemocnice spoléhá na to, že by soud nyní mohl rozhodnout jinak, protože druhá výpověď má jiné zdůvodnění. "Zatímco první dostal pan Liška za manažerská pochybení, druhou má pro nadbytečnost. Porodnice už totiž svého primáře má," uvedla advokátka nemocnice Tereza Jelínková.

Tomu se však Liška směje. "Jak může mít porodnice jiného primáře než mě, když soud jasně řekl, že moje výpověď je neplatná," uvedl.

Je také otázka, jak se bude soud dívat na to, že Liška dostal jednou výpověď za to, podruhé za ono.

Celý spor každopádně nehraje do not řediteli Ningerovi. Ten se sice na jedné straně snaží svým postojem zabránit rozkladu porodnice, který by po návratu Lišky pravděpodobně nastal. Na druhou stranu je ale horkým kandidátem na budoucího primátora Pardubic. A jakkoliv pardubické voliče chrudimská nemocnice moc nezajímá, určitě budou chtít, aby na radnici usedl svědomitý hospodář s veřejnými prostředky.

"Toho jsem si vědom. Proto také nabízím panu Liškovi dohodu a morální očistu. Víc se zatím vyjadřovat nechci," uvedl ředitel Ninger.